Lidzbark Warmiński wkrótce dołączy do listy polskich uzdrowisk. Miejsce to dysponuje naturalnymi czynnikami leczniczymi, a ponadto słynie z zabytkowej architektury oraz kanałów, które niektórym przywodzą na myśl włoską Wenecję.
Lidzbark Warmiński wyróżnia specyficzny klimat, który sprzyja leczeniu narządów ruchu oraz zaburzeń neurologicznych. Działa tam również tężnia oraz termy, które mogą dodatkowo wspomóc terapię. Jak podały lokalne władze, miasto już wkrótce oficjalnie stanie się uzdrowiskiem.
Infrastruktura rozwija się w tym mieście już od kilku lat, a osiedle uzdrowiskowe i okoliczne miejscowości (Łabno i Medyny) zostały już objęte ochroną uzdrowiskową. Warto dodać jednak, że oficjalnie Lidzbark Warmiński ma stać się uzdrowiskiem w 2023 roku.
Dawna stolica Warmii oprócz niecodziennego klimatu oferuje wiele atrakcji. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miasta są kanały, przez które bywa porównywane do włoskiej Wenecji.
Najbardziej znanym zabytkiem Lidzbarku jest Zamek Biskupów Warmińskich. Budowla nazywana jest czasem Wawelem Północy, ponieważ jest jednym z niewielu miejsc, gdzie w pełni zachowały się oryginalne gotyckie krużganki. Co ciekawe, swego czasu rezydował tu Ignacy Krasicki - dawny biskup warmiński i poeta.
Inną znaną postacią związaną z Lidzbarkiem Warmińskim jest Mikołaj Kopernik - wybitny astronom miał przybyć tam na zaproszenie swojego wuja Łukasza Watzenrodego, który pełnił funkcję biskupa. Kopernik został jego osobistym sekretarzem i lekarzem.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.