Z Warszawy do Łodzi w 45 minut? Kolej Dużych Prędkości zbliża się do Polski

Powoli, ale konsekwentnie - Kolej Dużych Prędkości zbliża się do Polski. Kilka dni temu Centralny Port Komunikacyjny podpisał umowy na zaprojektowanie linii, która jest pierwszym fragmentem KDP w Polsce, a zarazem pierwszym elementem nowej sieci kolejowej.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pod pojęciem "Kolej Dużych Prędkości" kryje się wykonywanie przewozów pasażerskich z prędkością przekraczającą nawet 300 km/h. - Nowy odcinek kolejowy między Warszawą i Łodzią (bez węzła CPK) będzie częścią linii kolejowej nr 85 (...). Wraz z dalszym odcinkiem od Łodzi do Wrocławia i Poznania, całość będzie stanowić tzw. igrek - informuje CPK. Na pierwszym etapie pociągi jadące tą trasą będą mogły osiągać prędkość 250 km/h, a docelowo nawet 350 km/h.

Czas to pieniądz

Dzięki Kolei Dużych Prędkości znacząco skróci się czas przejazdu poszczególnych pociągów - zapewnia CPK. Przykładowo, obecnie podróż z Warszawy do Łodzi trwa mniej więcej 90 minut. Dzięki tej inwestycji czas przejazdu skróci się do 45 minut.

Po wybudowaniu całego "igreka" podróż kolejowa z Poznania do Warszawy potrwa niecałe 2 godz. (zamiast obecnie ok. 3 godz.), a z Wrocławia - 1 godz. 55 min (dwa razy krócej niż dziś)

- czytamy w komunikacie CPK. 

Już niedługo

Pod koniec 2023 roku planowane jest rozpoczęcie przygotowawczych prac budowlanych. - Jednym z zadań wykonawców jest uzyskanie niezbędnych do tego zezwoleń - informuje CPK. Po ich uzyskaniu powinny ruszyć zasadnicze roboty budowlane na odcinku Warszawa - Łódź, wstępnie zaplanowane na 2024 rok.

Cała linia ma liczyć około 140 km, a jej projektowanie zostało podzielone na trzy główne zadania. Po pierwsze, stworzony zostanie plan odcinka od Warszawy do linii kolejowej nr 11 (gmina Bolimów), czyli obszaru za planowanym węzłem CPK. Drugie zadanie uwzględnia dalszy fragment linii aż do Łodzi, z kolei punkt trzeci - sieć GSM-R. Jest to radiowy system łączności, który został stworzony na potrzeby sterowania ruchem na odcinku. Łączna wartość wszystkich zadań to ponad 300 mln zł netto.

Źródło: cpk.pl

Więcej o: