Górale chcą, żeby wakacje były od 15 czerwca do 15 września. Ze względu na turystów

Jak zmniejszyć korki w miejscowościach turystycznych? Zwiększyć dostępność miejsc noclegowych i zapewnić komfort wypoczynku? Zmienić termin wakacji. Stowarzyszenie Gmin Górskich zaproponowało ciekawe rozwiązanie, aby wakacje trwały od 15 czerwca do 15 września. I w różnych częściach Polski zaczynały się w różnych terminach.

Przedstawiciele stowarzyszenia zapewniają, że wprowadzenie różnych terminów wakacji znacznie poprawiłoby jakość wypoczynku.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

– Mielibyśmy, nie ma co ukrywać, mniejsze natężenie ruchu turystycznego w tym okresie, co poprawiłoby komfort wypoczynku. Myślę, że zmniejszyłoby korki i kolejki do atrakcji turystycznych, a z drugiej strony byłaby większa dostępność miejsc noclegowych, czy tych atrakcji. Dlatego zdecydowaliśmy się, jako gminy górskie poddać takie rozwiązanie pod dyskusję – powiedział RMF FM wiceprzewodniczący stowarzyszenia i jednocześnie wójt gminy Kościelisko Roman Krupa.

Samorządowcy uważają, że rozciągnięcie ferii na sześć zimowych tygodni sprawiło, że łatwiej znaleźć wolne miejsca noclegowe, a na drogach nie tworzą się korki. 

Nie znaczy to, że samorządowcy postulują wydłużenie wakacji do trzech miesięcy.

- Choć pewnie uczniowie by się ucieszyli. Chcemy dać dodatkowe "okno" w postaci 30 dni, na to, by mogły wakacje się wtedy odbywać. To ministerstwo przez rozporządzenie decyduje, które województwa w tym okresie mają dwumiesięczne wakacje – tłumaczył w radiu Roman Krupa.

Samorządowcy jeszcze nie przedstawili swojego pomysłu rządowi. Najpierw podzielili się z opinią publiczną, ponieważ chcą rozpocząć w kraju dyskusję na ten temat.

Pomysł nierealny 

Jednak ich entuzjazmu nie podziela wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. – Wywróciłoby to szkolne życie do góry nogami i mam wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie, ale to oczywiście nie znaczy, że nie należy rozpocząć dyskusji na ten temat – powiedział Baszczyński "Gazecie Wyborczej".

Stowarzyszenie Gmin Górskich RP tworzy kilka miast: Szczyrk, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Karpacz, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko. Prezesem nowo powstałej organizacji został burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.

Źródła: RMF FM / "Gazeta Wyborcza"

Więcej o: