NASA ogłasza śmiały plan. Przed 2030 r. na Księżycu mają mieszkać ludzie

Jak przekonuje NASA, w ciągu najbliższych dziesięciu lat ludzie będą żyć i pracować na Księżycu. Wkrótce zostanie tam bowiem zbudowana stała stacja kosmiczna. Howard Hu z NASA w rozmowie z BBC twierdzi, iż stanowiska pracy na Srebrnym Globie będą potrzebne, by wspierać misje naukowe.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

16 listopada 2022 roku ze stanowiska na Florydzie wystartowała najpotężniejsza rakieta w historii - SLS (Space Launch System) - wynosząc w kierunku Księżyca statek kosmiczny Orion. Podróż ma potrwać 25 dni, a misję nazwano Artemis1. Wielu twierdzi, iż jest to przełomowy moment dla ludzkości, ponieważ NASA planuje stworzyć na naszym naturalnym satelicie stałą stację kosmiczną. 

Nasz nowy dom?

Jak twierdzi NASA, istnieje realna szansa, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat ludzie będą żyli na Księżycu. Wybudowanie stałej bazy kosmicznej na powierzchni Srebrnego Globu wiąże się z powstaniem nowych stanowisk pracy, głównie dla astronautów. Misja ta jest ściśle związana z koniecznością sprawdzenia, czy na południowym biegunie naturalnego ziemskiego satelity znajduje się woda. Jeśli tak, mogłaby być ona przekształcona w paliwo dla jednostek udających się głębiej w przestrzeń kosmiczną, na przykład na Marsa - czytamy na stronach BBC. W takiej sytuacji podróż na Księżyc stałaby się swego rodzaju furtką do dalszego eksplorowania wszechświata.

Odważny plan

- To pierwszy krok, który robimy do długoterminowej eksploracji głębokiego kosmosu. Nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale dla całego świata - powiedział Howard Hu w rozmowie ze stacją BBC. Na ten moment misja Artemis skupia się głównie na sprawdzeniu, czy założenia techniczne zastosowane w statku Orion będą bezpieczne dla człowieka. W związku z tym lot, który rozpoczął się 16 listopada, jest bezzałogowy. Zamiast astronautów na pokładzie znajdują się manekiny (Campos, Helga i Zohar). Można powiedzieć, że misja ta jest dopiero próbą generalną. Prawdziwy spektakl dopiero przed nami - już w 2024 roku ma odbyć się pierwsza (od 1972 roku) misja wokół Księżyca. Dwa lata później planowane jest lądowanie.

Do 2030 roku będziemy wysyłać ludzi na Księżyc. Na miejscu będą pracować i zajmować się badaniami naukowymi

- powiedział Howard Hu w rozmowie z BBC. 

Źródła: BBC, National Geographic

Więcej o: