Te obiekty powstały z myślą o mundialu w Katarze. Ich wygląd robi wrażenie

Rok 2022 z pewnością należy do Kataru. To właśnie tutaj odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej, w związku z czym do arabskiego kraju zjeżdżają się tysiące turystów.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mundial to też świetny czas dla Kataru pod względem turystyki. Część miejsc zostało stworzonych specjalnie pod tą okazję, ale warto też wspomnieć o tych które istnieją dłużej, a nadal są warte zobaczenia.

Iconic 2022

Kompleks bloków układających się w ogromny napis 2022 widoczny z lotu ptaka oraz z pozycji stojącej. W budynkach znajdują się restauracje, kawiarnie, supermarket oraz siłownia. Bloki zostały wzniesione dla upamiętnienia mistrzostw świata w Katarze.

 

Muzeum Narodowe Kataru

Bardzo oryginalne muzeum, które znalazło się na liście miejsc wartych odwiedzenia magazynu Time w 2019 roku. Tutaj nie ma miejsca na nudę. Na powierzchni 52000m2 znaleźć możemy historię Kataru przedstawioną w niesamowity i wciągający sposób. Wszelkie dźwięki, odgłosy i projekcje wyświetlane na niestandardowych ścianach sprawiają że możemy się poczuć jakbyśmy przenieśli się w czasie.

3-2-1 Muzeum Olimpijskie i Sportowe

Muzeum położone nieopodal wspomnianego już Iconic 2022. Obiekt posiada świetny design nawiązujący do splecionych pierścieni olimpijskich, które robią duże wrażenie zwłaszcza o wieczornej porze. Jest to międzynarodowe centrum historii i dziedzictwa sportu, które również promuje i zachęca do badań akademickich na ten temat.

Metro w Dausze

Z okazji mundialu otworzone zostało 37 stacji metra, dzięki którym kibice mogą w swobodny sposób poruszać się między stadionami. Każda stacja zaprojektowana jest w taki sam sposób. Według UNStudio, celem takiego pomysłu było odzwierciedlenie tradycyjnego dziedzictwa architektonicznego, zachowując przy tym język współczesnego projektowania.

Narodowe Centrum Kongresowe Kataru (QNCC)

Obiekt otwarty 4 grudnia 2011 roku był pierwszym budynkiem zbudowanym zgodnie ze złotym standardem certyfikacji amerykańskiej organizacji Green Building Council's Leadership in Energy and Enviroment Design. Centrum Kongresowe zostało zaprojektowane w zgodzie z ekologią, przez co działa wydajnie dzięki skutecznemu oszczędzaniu wody, zainstalowaniu energooszczędnego oświetlenia LED, a także wielu innym elementom pomagającym osiągnąć najwyższy poziom standardu środowiskowego. Kolumny budynku przypominające konary symbolizują Sidr - święte islamskie drzewo. 

Więcej o: