Dom Polski w gronie najpiękniejszych na świecie. Nagroda dla polskich projektantów

Kolejny sukces polskich projektantów. Budynek jednorodzinny o nazwie Dom Polski, zaprojektowany przez BXB Studio, został wyróżniony w prestiżowym włoskim konkursie The Plan Award. - Dom usytuowany jest na 31 arowej działce w gminie Gródek nad Dunajcem, na jednym z najwyższych okolicznych wzniesień - czytamy na stronie bxbstudio.com.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Dom Polski" zaprojektowany przez BXB Studio jest pierwszym polskim projektem domu rodzinnego w historii, który zdobył nagrodę na prestiżowym konkursie The Plan Awards. Jest on organizowany od 2016 roku przez redakcję magazynu "The Plan". To jedno z dwóch najważniejszych włoskich czasopism architektonicznych. W konkursie grono 40 zwycięzców w 20 kategoriach wyłoniono spośród 1200 zgłoszeń, 700 nominacji i 433 finalistów. 

Powrót do korzeni

- Dom Polski nawiązuje stylistyką do polskiej kultury ludowej – malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic oraz staropolskich dworów (...) - czytamy na stronie BXB Studio. Projekt jest zatem połączeniem unikalnego dziedzictwa kulturowego i współczesnych rozwiązań architektonicznych. To dom, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością, jednym krokiem wybiegając w przyszłość. Swoista fuzja trzech czasów nadaje mu wyjątkowości, podobnie jak estetyka budynku. Statyczna, masywna forma nawiązuje do tradycyjnych domów z bali. Z kolei przełamanie szklaną kondygnacją nadaje mu lekkości. 

 

Przestrzeń bliższa i dalsza

Okazuje się, że oprócz dbałości o estetykę budynku, samo otoczenie jest w stanie zachwycić. Dom Polski usytuowany jest bowiem w gminie Gródek nad Dunajcem, na jednym z najwyższych okolicznych wzniesień. Za oknami roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Rożnowskie, lasy i górzysty krajobraz. Atut ten, rzecz jasna, został uwzględniony przez architektów podczas tworzenia projektu; układ domu wykorzystuje walory widokowe działki. 

Strefa dzienna, wyniesiona na pierwszą kondygnację, została całkowicie przeszklona

- czytamy na stronie BXB Studio. Z kolei lokalizacja tarasu, ułożenie okien i pozbawienie konstrukcji wertykalnych kierunków doskonale wpisuje się w otaczający go krajobraz. 

Źródło: rp.pl, bxbstudio.com

Więcej o: