Uwaga na oszustów. Turyści proszeni są o dokładnie przejrzenie zawartości portfeli

Turyści zostali ostrzeżeni przed nową formą oszustwa rozprzestrzeniającą się w Hiszpanii. Podróżujący w te rejony powinni uważnie przyglądać się monetom, które otrzymują w ramach reszty.

Hiszpańska Guardia Civil wydała ostrzeżenia o oszustach w popularnych miejscowościach. Zamiast monety o nominale dwóch euro w ręce turystów często trafia lira turecka, która ma podobny kształt i rozmiar, ale znacznie niższą wartość. Podczas gdy dwa euro to około 9,50 zł, dwie liry to równowartość około 50 groszy. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Jak odróżnić lirę turecką i euro? 

Nowe oszustwo jest wymierzone przede wszystkim w turystów, którzy nie są przyzwyczajeni do tego, jak wygląda euro. Zwłaszcza w czasach, kiedy wielu z nas płaci wyłącznie kartą. Na pierwszy rzut oka obie monety wyglądają prawie identycznie - mają złoty środek i srebrny pierścień go otaczający. Jednak w rzeczywistości istnieje wiele sposobów na ich rozróżnienie, by nie paść ofiarą oszustwa. 

Kościół pofranciszkański w Brzegu został wystawiony za 2,5 mln złotych. Masz 2,5 miliona złotych? Teraz możesz kupić pofranciszkański kościół

Na tureckiej walucie widnieje twarz pierwszego prezydenta Turcji Mustafy Kemala Ataturka, z kolei nad nominałem możemy zobaczyć półksiężyc oraz gwiazdę. Na monecie o wartości dwóch euro z przodu umieszczony jest nominał, a na odwrocie będzie miała symbol lub postać związaną z Hiszpanią - np. króla Filipa VI czy Juana Carlosa I. 

Idealny kierunek na zimowy wypoczynek. Portugalia zachwyca poza sezonem. Portugalia poza sezonem. Polka zdradziła, dlaczego warto przyjechać tu zimą

Turyści często padają ofiarą oszustwa podczas wakacji

Oszuści w popularnych wakacyjnych miejscowościach wykazują się dużą kreatywnością. Jak donosi "The Daily Express", jedno z ostatnio stosowanych oszustw jest związane z... ptasią kupą. Turyści opryskiwani są białym płynem, a następnie podchodzi do nich osoba informująca o niefortunnym wypadku. Następnie udaje, że pomaga poszkodowanemu wyczyścić przykrą niespodziankę, a w rzeczywistości próbuje ukraść zawartość z jego kieszeni. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: