Wioska Świętego Mikołaja w Laponii - najbardziej magiczne i świąteczne miejsce na świecie

Wioska Świętego Mikołaja w Laponii cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata, w tym również z Polski. Szczególnie chętnie odwiedzana jest w okolicach Bożego Narodzenia. Wszyscy, którzy chcą zobaczyć, gdzie pakowane są prezenty przynoszone pod choinkę przez świętego Mikołaja, powinni odwiedzić Laponię.

Gdzie jest Laponia?

Zacznijmy od tego, gdzie jest Laponia. Otóż jest to region geograficzny i kulturowy w północnej Europie, który obejmuje północną część Półwyspu Skandynawskiego i Półwyspu Kolskiego. Zajmuje obszar około 380 tysięcy kilometrów kwadratowych i położony jest na terenie czterech państw: Rosji, Szwecji, Norwegii oraz Finlandii. Rdzenna ludność regionu to Saamowie, nazywani też Lapończykami. Stanowią oni obecnie mniejszość wśród mieszkańców Laponii, szacuje się, że jest ich od 60 do 90 tysięcy. Kraina Laponii w 1996 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największą popularnością cieszy się fińska część tej krainy, ze stolicą w miasteczku Rovaniemi, położonym kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego.

 

Laponia: kraj świętego Mikołaja

Laponia znana jest jako miejsce zamieszkania świętego Mikołaja. W latach 20. minionego stulecia popularny fiński prezenter radiowy, Markus Rautio, znany jako Wuj Markus, spopularyzował legendę o fińskim miejscu zamieszkania świętego Mikołaja. Wiązała ona świętego ze wzgórzem Korvatunturi, wznoszącym się około 200 kilometrów na północny wschód od Rovaniemi, na terenie obecnego Parku Narodowego Urho Kekkonena. Jednakże po fińsko-sowieckiej wojnie zimowej w latach 1939-1940 miejsce to stało się punktem granicznym, stąd pojawiła się idea przeniesienia siedziby świętego Mikołaja do Rovaniemi. Po zakończeniu II wojny światowej, w ramach pomocy dostarczonej przez międzynarodową organizację UNRRA, dla ożywienia ruchu turystycznego postanowiono zbudować za kołem podbiegunowym chatkę dla turystów. Jej wybudowanie przyspieszyła wizyta wdowy po prezydencie USA, Eleonory Roosevelt, w Rovaniemi w 1950 roku, która ciekawa była powojennej rekonstrukcji miasta. Wydarzenie to wpłynęło na zwiększenie zainteresowania miejscowością, do której zjeżdżało coraz więcej wybitnych osobistości, a także turystów z całego świata. Wzmożony ruch turystyczny zaowocował koniecznością rozbudowy bazy turystycznej. W 1965 roku otwarto nowy, zdecydowanie lepiej przystosowany do potrzeb turystów budynek, zaś w latach 80. wybudowano w tym miejscu wioskę świętego Mikołaja.  

 
Zobacz wideo Mikołaj ma 24 godziny, by dotrzeć do 200 mln dzieci

Laponia: wycieczka na spotkanie ze świętym Mikołajem

Jeśli naszym celem stanie się Laponia, wycieczka w ten rejon Europy nie może obyć się bez spotkania ze świętym Mikołajem. Obowiązkowym punktem pobytu w Laponii jest wizyta w Wiosce Świętego Mikołaja. Jest ona czynna przez cały rok, codziennie, z wyjątkiem świąt państwowych (w tym Bożego Narodzenia). Warto wiedzieć, że o ile wstęp do wioski jest bezpłatny, to wszelkie czekające na turystów atrakcje są już płatne. Jeśli więc liczymy na pamiątkowe zdjęcie ze świętym Mikołajem, to będziemy musieli za jego wykonanie zapłacić elfom, które mają wyłączną licencję na fotografowanie. W wiosce odwiedzić można dom świętego Mikołaja, jego biuro, a także Główny Urząd Pocztowy, do którego rocznie trafia ponad pół miliona listów do świętego. Nieopodal wioski znajduje się Santa Park ze Szkołą Elfów (warto nauczyć się, jak pakować prezenty), możliwością upieczenia pierniczków w chatce żony świętego Mikołaja czy zobaczenia lodowych rzeźb. Pod Rovaniemi można też spotkać renifery i przejechać się saniami przez nie ciągniętymi, wybrać się na przejażdżkę zaprzęgiem ciągniętym przez psy husky, a także odwiedzić lodowy hotel (Arctic Snow Hotel). Będąc w Rovaniemi warto też wstąpić do muzeum i centrum nauki Arcticum. Powstały w latach 80. minionego stulecia obiekt przybliża turystom historię i kulturę Laponii, od początków aż po współczesność. Cenionym ośrodkiem jest też Muzeum Sztuki w Rovaniemi (Dom Kultury Korundi), mieszczące bogate zbiory w imponującym architektonicznie budynku.

 

Laponia: loty z Polski

Dla podróżnych z Polski, których celem jest Laponia, loty bezpośrednie niestety nie są dostępne. Jednakże zaledwie 10 kilometrów od centrum Rovaniemi (i niespełna 3 kilometry od samej Wioski Świętego Mikołaja) mieści się lotnisko. Aby dotrzeć do portu lotniczego Rovaniemi warto poszukać tanich lotów z przesiadkami, na przykład w Helsinkach. Do Rovaniemi samolotem można też lecieć przez norweskie Oslo, szwedzki Sztokholm czy fińskie Turku. Loty do Rovaniemi obsługują głównie linie Finnair, Norwegian i Ryanair, a podróż samolotem jest najkrótszą opcją dostania się do Laponii.

Święty Mikołaj (zdjęcie ilustracyjne)Święty Mikołaj (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Piotr Hejke / Agencja Wyborcza.pl

Jak dojechać do wioski świętego Mikołaja?

Jak dojechać do Wioski Świętego Mikołaja? Jadąc z Polski można wybrać podróż autobusem, pamiętać jednak należy, że będzie to droga dość długa i z przesiadkami. Istnieje też możliwość dojazdu do Rovaniemi pociągiem, z przesiadką w Helsinkach. Można też wybrać podróż łączoną: lot do Turku lub Helsinek, a stamtąd pociągiem albo autobusem do Rovaniemi. Sam dojazd z centrum Rovaniemi do Wioski Świętego Mikołaja jest banalny: wystarczy wsiąść w autobus linii oznaczonej numerem 8.

Zobacz też: Sylwester dla singli - prezentujemy najciekawsze propozycje na świętowanie. Solo nie znaczy w samotności

Więcej o: