Chcesz zamieszkać w zamku? Możesz, jeśli masz w kieszeni pół miliona. Na Dolnym Śląsku poszukują kupca

Znajdujący się w Bełczu Wielkim pałac ponownie zostanie wystawiony na sprzedaż. Pierwszy przetarg nie został rbowiem ozstrzygnięty, a cena efektownej nieruchomości została teraz obniżona o dziesięć procent. Pierwotnie oczekiwano, że nabywca zapłaci za nią 524 500 złotych.

Bełcz Wielki to niepozorna wieś znajdująca się na Dolnym Śląsku. To właśnie tam znajduje się niezwykła nieruchomość, zabytkowy pałac w barkowym stylu. Każdy może stać się jego właścicielem. Wkrótce ruszy przetarg.

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Burzliwa historia dolnośląskiego pałacu

Pałac, wraz z całym zespołem folwarcznym: zabudowaniami gospodarczymi oraz okazałym parkiem wybudowano w XVIII wieku. Pierwszym właścicielem nieruchomości był graf von Kalkereuth, następnie pałac przechodził z rąk do rąk: najpierw stał się własnością rodziny Schonborn, później Ludwiga Durra. Podczas drugiej wojny światowej nieruchomość przejęło państwo niemieckie. Warto podkreślić, że obiekt nie ucierpiał podczas wojennej zawieruchy. W latach 70. XX wieku zadecydowano więc, że powstanie tam szkoła rolnicza, a także ośrodek dla dzieci z zaburzeniami. Działalność ośrodka zakończono w 1997 roku.

To jednak nie koniec burzliwych losów pałacu. W 2016 roku doszło do poważnego pożaru, w wyniku którego spłonął dach nieruchomości. Popadającym w coraz większą ruinę obiektem interesował się także Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu, interweniować próbowały również władze gminy Niechlów, na terenie której leży Bełcz Wielki.

Pałac można wykupić

Do tej pory właścicielem nieruchomości była firma Arrada sp. z o.o. Pod Fortem Sp. k-a, która, jak podaje portal glogow.naszemiasto.pl, od listopada 2021 roku jest w stanie upadłości. Sąd postanowił, że pałac w Bełczu Wielkim trafi pod władanie syndyka masy upadłościowej, Michała Błaszczyszyna.

Podczas pierwszej próby sprzedaży pałacu jego cena wywoławcza wynosiła 524 500 zł. Nabywca się jednak nie znalazł, więc ogłoszony zostanie kolejny przetarg. Tym razem cena zostanie obniżona o 10 procent.  

Więcej o: