Najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie. Adwent w Zagrzebiu powraca w pełnej krasie

CNN umieścił Adwent w Zagrzebiu na liście najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie. Szczególnie docenił żywą szopkę, występy plenerowe, a także świąteczny tramwaj ze Świętym Mikołajem i jego elfami. W tym roku odbędzie się w terminie od 26 listopada i potrwa wraz z wydarzeniami noworocznymi do 7 stycznia 2023 roku.

Adwent w Zagrzebiu powraca w pełnej okazałości. Przez ostatnie dwa lata Zagrzeb z powodzeniem kontynuował tradycje adwentowe, choć w bardziej wirtualnej i hybrydowej formie.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, 26 listopada, kiedy to o godzinie 17:00 na Placu bana Jelacicia zgodnie z tradycją zostanie zapalona pierwsza świeca adwentowa. Następnie o godzinie 18:00 zostaną otwarte lokalizacje na Górnym Mieście, o godz. 19:00 Park Lodowy na Placu króla Tomislava, a o 20:00 zapalą się światła w parku Zrinjevac.

Radość, klimat i ekologia

W tym roku Adwent w Zagrzebiu powraca ze wszechobecną świąteczną atmosferą na ulicach miasta, przynosi radość i przenosi w magiczny świat świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczny program adwentowy w Zagrzebiu został przygotowany, tak aby za pomocą dźwięku, wzroku, smaku i zapachu przenieść świąteczny klimat na ulice miasta.

Zadbano również o to, aby Adwent był zrównoważony ekologicznie: używane będą wyłącznie jednorazowe, biodegradowalne opakowania oraz ustawione zostaną punkty segregacji odpadów.

- Po dwóch latach pandemii szczególnie cieszymy się na tegoroczny Adwent, który dzięki bogatemu programowi w najlepszy możliwy sposób wprowadzi nas w świąteczny nastrój i oczekiwanie na Boże Narodzenie - powiedziała Martina Bienenfeld, dyrektor Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzeb.

Poza tym, w zamkniętych i otwartych przestrzeniach miejskich, placach i ulicach odbędzie się ponad 100 koncertów. Planowane są także tematyczne wystawy w muzeach i galeriach. 

Warto podkreślić, że "European Best Destinations" przez trzy lata z rzędu (2016, 2017 i 2018) wyróżnił Adwent w Zagrzebiu jako najlepsze miejsce turystyczne na święta Bożego Narodzenia w Europie.

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Więcej o: