Magiczne pijalnie wód mineralnych w Polsce. Te dwa miejsca to prawdziwe perełki

Miejscowości uzdrowiskowe przyciągają osoby z różnych stron Polski sanatoriami oraz świetnymi warunkami do wypoczynku. Na ich terenie znajdują się także pijalnie wód mineralnych o niezwykłych właściwościach leczniczych. Niektóre z nich są szczególnie warte odwiedzenia.

Polskie uzdrowiska posiadają w swojej ofercie nie tylko sanatoria i piękne widoki. Na ich terenie znajdziemy także pijalnie wód mineralnych, które wyróżniają się wyjątkowymi właściwościach dla organizmu - mają poprawiać samopoczucie i wpływać na zdrowie.

Możemy wyróżnić różne rodzaje wód mineralnych. Wśród nich wymienia się m.in. te siarczkowe, krzemowe czy jodkowe. Każda z nich różni się przede wszystkim stopniem mineralizacji, a co za tym idzie również smakiem - niektóre z nich są gorzkie, inne kwaśne, a jeszcze inne pozostawiają metaliczny posmak. Które z tych miejsc warto odwiedzić? Poznajcie dwie niezwykłe pijalnie wód mineralnych w Polsce. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Pijalnia wód mineralnych w Lądku-Zdroju

Jednym z uzdrowisk, któremu warto się przyjrzeć bliżej, jest bez wątpienia Lądek-Zdrój. Historia mieszczącego się tutaj Zdroju Wojciecha sięga 1680 roku. Budynek został wybudowany nad gorącym źródłem wody leczniczej, a w 1880 roku przebudowany w neobarokowym stylu. Trzeba przyznać, że ta oryginalny budynek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Niezwykła architektura i dbałość o detale robi wrażenie. 

Turyści (zdjęcie ilustracyjne)Eksmisje z hoteli i zniszczone auta. Tak wyglądają podróże rosyjskich turystów

W pijalni można napić się wód siarkowo-fluorkowych: "Zdzisławy" i "Marii Skłodowskiej Curie". Wśród ich właściwości wymienia się obniżanie poziomu cholesterolu, poprawianie wyglądu skóry, przyśpieszanie zrastania się kości czy przedłużanie młodości. 

Dodatkowo warto wybrać się tu Zakładu Przyrodoleczniczego z okrągłym marmurowymi wannami kąpielowymi i basenem, który codziennie uzupełniany jest świeżą wodą termalną. 

Kościół pofranciszkański w Brzegu został wystawiony za 2,5 mln złotych.Masz 2,5 miliona złotych? Teraz możesz kupić pofranciszkański kościół

Pijalnia wód mineralnych w Szczawnie-Zdroju

Naszą drugą propozycją jest pijalnia wód w Szczawnie-Zdroju, która mieści się w jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście - Hali Spacerowej. Dawniej stały tu dwa inne drewniane obiekty jednak zostały zniszczone po pożarach w 1893 oraz 1992 roku. Obecny budynek oddano do użytku w 1996 roku - od tamtej pory zachwyca niezwykłą architekturą, obrazami oraz rzeźbami. 

Tutejsze ujęcia wód znajdują się w podziemiach obiektów uzdrowiska. Kuracjusze mogą tu skosztować takich wód jak "Mieszko", "Młynarz", "Marta" lub "Dąbrówka". 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: