Kościół kupił go za złotówkę, teraz sprzedaje za 2,5 mln złotych. Chętni mogą nabyć dawną świątynię

W Brzegu (woj. opolskie) w centrum miasta wnosi się średniowieczny obiekt. Dawniej pełnił on funkcje sakralne, a dziś stoi pusty. Chociaż Kościół przed laty wykupił go za symboliczną złotówkę, to dziś sprzedaje go za 2,5 miliona złotych.

Brzeg to urokliwe miasto położone w województwie opolskim, tuż nad Odrą. W centrum miasta znajdziemy gotyckie, renesansowe oraz barokowe kamienice mieszczańskie czy XIX-wieczną architekturę przemysłową. Wśród nich, przy ulicy Młynarskiej zlokalizowany jest także duży, zabytkowy obiekt, w którym dawniej mieścił się kościół minorytów.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Kościół pofranciszkański w Brzegu

Jak informuje biuro nieruchomości, pierwsze wzmianki na temat obiektu pochodzą z 1285 roku. W 1527 roku klasztor został opuszczony przez franciszkanów, a w późniejszych latach przebudowano go na arsenał. Pod koniec XIX wieku budynek pełnił funkcję magazynu, z kolei po I wojnie światowej stacjonowała tam straż pożarna. W 1930 roku ponownie zmieniono jego przeznaczenie. Ponownie zlokalizowano tam różnego rodzaju magazyny - sprzętu przeciwpożarowego, sklepu meblowego czy spółdzielni rolniczej.

W 2003 roku budowla trafiła do rąk archidiecezji wrocławskiej, która otrzymała ją od miasta za symboliczną złotówkę. Na przestrzeni lat wzmocniono fundamenty, zrekonstruowano pierwotny wygląd ściany zachodniej czy odbudowano dach. Remonty łącznie pochłonęły 1,7 miliona zł, co było możliwe dzięki dotacji z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kościół za 2,5 miliona złotych

Średniowieczny obiekt został wybudowany z cegły w stylu gotyckim i barokowym. Łącznie liczy 950 metrów kwadratowych, przynależy do niego też niespełna 18-arowa działka. Jego wartość wyznaczono na 2631 złotych za metr kwadratowy, co w przeliczeniu daje nam 2,5 miliona złotych za całość. 

Co ciekawe, budowla została wpisana do rejestru zabytków. Jak jednak podkreśla biuro nieruchomości, nowy nabywca nie będzie potrzebował pozwolenia na zakup od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wystarczy jedynie w ciągu miesiąca powiadomić go o zmianie prawnej dotyczącej właściciela. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: