Włoskie miasteczko oferuje pokaźną kwotę za przeprowadzkę. Można otrzymać ponad 140 tys. zł

Miasteczko w Apulii - Presicce poszukuje mieszkańców i dla chętnych przygotowało zachętę. Za przeprowadzkę można otrzymać ponad 140 tys. zł. - W historycznym centrum jest wiele pustych domów zbudowanych przed 1991 rokiem, w których chcielibyśmy zobaczyć nowych mieszkańców - powiedział CNN przedstawiciel lokalnych władz Alfredo Palese.

Bujna przyroda, gaje oliwne, malownicze plaże z turkusową wodą Morza Jońskiego – to zalety miasteczka Presicce, które znajduje się w regionie Apulia położonej na samym obcasie Italii. Mimo wymienionych zalet, miejscowość zmaga się z wyludnieniem, a podejmowane do tej pory zabiegi nie przyniosły rezultatu. Dwa lata temu połączono je z pobliskim miastem, aby stworzyć większą społeczność. Jednak takie działania okazały się niewystarczające. Presicce wciąż zmaga się z niską populacją.

Cypr jest podzielony na dwie niemal odseparowane od siebie części Cypr pęknięty na pół. "Wszyscy żyją wojną w Ukrainie, a o nas zapomniano"

Pomysł na ożywienie miasta

Władze miasteczka postanowiły więc wdrożyć inny plan działania. Ogłosiły, że te osoby, które zdecydują się na przeprowadzkę do Presicce i kupią jedno z opuszczonych mieszkań, otrzymają 30 tys. euro (ponad 140 tys. zł). - W historycznym centrum jest wiele pustych domów zbudowanych przed 1991 rokiem, w których chcielibyśmy zobaczyć nowych mieszkańców - powiedział przedstawiciel lokalnych władz Alfredo Palese w rozmowie z CNN. – Przykro jest patrzeć, jak dzielnice pełne historii i wspaniałej architektury powoli wymierają – dodał Palese.

 – Kwota zostanie podzielona na dwie raty: część zostanie przeznaczona na zakup domu, a część na jego odnowienie, jeśli zajdzie taka potrzeba – tłumaczył przedstawiciel lokalnych władz.

Ceny domów zaczynają się od 500 euro za m kw. Ok. 25 tys. euro (ok. 117 tys. zł) powinno wystarczyć na zakup 50-metrowego mieszkania do remontu. 

Niezwykła wyspa z XVII-wiecznym zamkiem i szkieletem wieloryba została wystawiona na sprzedaż [Szetlandy, zdjęcie ilustracyjne] Wyspa z XVII-wiecznym zamkiem wystawiona na sprzedaż. Kwota robi wrażenie

Tegoroczny hit Polaków 

Apulia (włos. Puglia) w tym roku cieszyła się ogromną popularnością wśród turystów z Polski. Jak pisała Paulina Dudek w artykule opublikowanym na stronie Weekend.Gazeta.pl, "położenie ma nadzwyczajne – sam obcas włoskiego buta. Dokładnie 'na pięcie' leży Bari z lotniskiem Bari Karol Wojtyła, na które w tę i we w tę kursują samoloty tanich linii. Bliżej czubka obcasa usadowiło się barokowe Lecce, a po przeciwnej stronie, pod podeszwą, ubóstwiana przez turystów i ekipy filmowe, wykuta w skale i umieszczona na liście UNESCO Matera". Kręcono w niej przygody agenta 007 czy "Pasję" Mela Gibsona.

Źródło: CNN / Weekend Gazeta.pl 

Więcej o: