Wyglądają jak norweske fiordy, a są na Bałkanach. Takie widoki znajdziemy w Czarnogórze

Czarnogóra posiada jedną z najpiękniejszych zatok na świecie. Zatoka Kotorska, która swoją strukturą wywołuje mocne skojarzenia z norweskimi Fiordami to idealne miejsce na weekendowy wyjazd lub urlop.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej

Gazeta.pl

Zatoka w kształcie ust

Zatoka Kotorska znana jest również jako Bocca, co z języka włoskiego możemy przetłumaczyć na usta. Nazwa wzięła się ze specyficznego ukształtowania terenu, gdyż gdy spojrzymy na zatokę z góry, faktycznie możemy zauważyć że posiada ona kształt ust. Zatoka leży w południowej części wybrzeża Adriatyku i rozciąga się na długość 293km. Aż 52km z tego zajmują plaże

Trochę historii

Obszar pamiętają jeszcze starożytni Grecy. Kotor do XII wieku był pod władaniem Bizancjum i cesarza Justyniana I. Później miasto należało zmieniało jeszcze kilka razy swoją przynależność. Rządzili nim zarówno Wenecjanie, jak i Grecy czy Francuzi. Znajdowała się tam również słynna szkoła morska, w której stworzono pierwszą mapę Adriatyku.

Co ciekawego znajdziemy w Zatoce Kotorskiej?

Zatoka Kotorska dzieli się na cztery akweny: Zalew Hercegnovski, Risański, Kotorski, oraz Cieśninę Kumborską. Miłośnicy antyku świetnie odnajdą się w Risanie. Ta najstarsza osada w Zatoce posiada najwięcej pozostałości po czasach rzymskich. Warta uwagi jest Willa Hypnosa, w której zobaczyć możemy pięć niesamowitych mozaik, w tym wizerunek boga snów, od którego pochodzi nazwa miejsca. Osoby kochające barok twierdzą, że Perast to najpiękniejsze miasto w Zatoce Kotorskiej. Odnajdziemy tam piękne pałace przywodzące na myśl Wenecję, jak i historyczne kościoły.  W XVIII wieku miasto słynęło ze swoich stoczni oraz portów. Nawet sam car Rosji, Piotr I przysyłał tam swoich żeglarzy na naukę.

 

Łodzią przez bałkańskie fjordy

W Zatoce Kotorskiej jest oczywiście możliwość popłynięcia w rejs. Jest to jedyny sposób aby zobaczyć z bliska 9 malowniczych wysp znajdujących się na obszarze Zatoki. Rejs obejmuje również przystanki w miastach, w tym we wspomnianym już Kotorze. Cena za osobę wacha się w granicach 20-50 euro. Jest to niewątpliwie świetne rozwiązanie jeśli chcemy poczuć oddech ''bałkańskich fjordów'' na własnej skórze, a także poznanie historii oraz kultury tego miejsca.

Więcej o: