Wyspa z XVII-wiecznym zamkiem i szkieletem wieloryba wystawiona na sprzedaż. Kwota może robić wrażenie

Prywatna wyspa z XVII-wieczną rezydencją, przystanią oraz wielkim szkieletem wieloryba. Vaila to niezwykłe miejsce z zapierającymi dech w piersiach widokami i bogatą historią. Właściciele - Polka i Anglik - zdecydowali się jednak na wystawienie go na sprzedaż. Dlaczego?

Wyspa Vaila znajduje się w archipelagu Szetlandów i wznosi się na wzgórzach, zapewniając spektakularne widoki. Znajdziecie tu zachwycające klify, skały, jaskinie, a także piękne żwirowe plaże. Jeśli macie ochotę uciec od codziennych stresów, to teraz możecie uczynić to miejsce swoją nową przystanią.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Wyspa Vaila to miejsce z bogatą historią

W IX wieku wyspa Vaila była zamieszkiwana przez wikingów, a następnie przez wiele lat znajdowała się w rękach Norwegów. W 1576 roku za zgodą króla Jakuba VI wydzierżawiono ją Robertowi Cheyne. Pod koniec XVII wieku jej nowym właścicielem stał się James Mitchell. Wówczas powstał tam m.in. dom szlachecki - Old Ha.

Ośrodki narciarskie rozpoczęły naśnieżanie. Wielki powrót na stoki. Ośrodki narciarskie rozpoczęły naśnieżanie

W 1893 roku wyspę zakupił Herbert Anderton, właściciel młyna z Yorkshire. Zaczął rozwijać Vailę i rozbudowywać rezydencję obecnie znaną jako Vaila Hall. Jak informuje agencja nieruchomości, w pierwszej dekadzie XX wieku w Vaila Hall odbywało się wiele wystawnych przyjęć i pracowało tam 30 osób. Wyspa należała do Andertonów aż przez 100 lat, do momentu wykupienia jej przez obecnych właścicieli -  emerytowanego radcę prawnego i handlarza dziełami sztuki Richarda Rowlanda oraz jego polską żonę Dorotę Rychlik.

Samolot zderzył się ze stadem gęsi. Przerażające zdjęcia trafiły do sieci. Samolot zderzył się ze stadem gęsi. Przerażające zdjęcia trafiły do sieci

Prywatna wyspa wystawiona na sprzedaż

Richard Rowland i Dorota Rychlik przenieśli się z Londynu na wyspę w 1993 roku w poszukiwaniu zmiany stylu życia. Lokalizacja liczy łącznie 306 ha, a na jej terenie znajdziemy wspaniałą, zabytkową Vailę Hall, która składa się m.in. z gabinetu z sekretnym wejściem, biblioteki, magnackiej komnaty z kominkiem, czterech sypialni z widokiem na wybrzeże na pierwszym piętrze oraz dwoma na drugim.

Na wyspie znajdziemy także dwa mola, wieżę strażniczą, piętrowy domek nadzorcy terenu czy pastwiska. Niemałą atrakcją jest tu ogromny szkielet wieloryba, który został wyrzucony na brzeg w 2000 roku. Teraz para zdecydowała się na sprzedanie wysypy. 

Spędziliśmy tutaj 30 fantastycznych lat, a teraz jesteśmy już starsi, więc myślę, że nadszedł czas, aby ktoś inny zajął to miejsce

- powiedział Rowland dla Shetland News.

Chętni mogą zakupić to urokliwe miejsce za 1,75 mln funtów, czyli około 9,4 mln zł.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: