Samolot zderzył się ze stadem ptaków. Zdjęcia maszyny przyprawiają o gęsią skórkę

Sytuacja, do której doszło na pokładzie samolotu American Airlines, przyprawia o dreszcze. Maszyna zderzyła się ze stadem gęsi i choć nic nikomu się nie stało, to zdjęcia z incydentu mogą szokować.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 15 listopada w Stanach Zjednoczonych. Boeing 737-800 obsługiwany przez linię American Airlines zbliżał się do lotniska w Kansas City, kiedy natrafił na stado gęsi. Zdjęcia z incydentu trafiły do sieci.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Samolot zderzył się ze stadem gęsi

Na pokładzie Boeinga 737-800 znajdowało się 139 pasażerów, kiedy doszło do zderzenia z ptakami. Na szczęście nic nikomu się nie stało, a pilotom American Airlines udało się bezpiecznie wylądować na lotnisku w Kansas City. Zdjęcia, które opublikowano w mediach społecznościowych, pokazują jednak, że incydent był niebezpieczny nie tylko dla gęsi. 

Owady, ptaki, pył wulkaniczny - matka natura może poważnie zagrozić samolotom. Owady, ptaki, pył wulkaniczny - co może zagrozić samolotowi?

Na fotografiach można zobaczyć, że maszyna doznała poważnych uszkodzeń nosa i skrzydeł. Widać na nich również liczne ślady krwi. 

Zderzenia samolotów z ptakami 

To jednak niepierwszy tego typu incydent. 17 listopada podobnej sytuacji doświadczyli pasażerowie podróżujący z Gdańska do Londynu. Maszyna musiała zawrócić na trójmiejskie lotnisko po tym, jak na wysokości 4 tys. metrów zderzyła się z ptakiem. 

W samych Stanach Zjednoczonych odnotowuje się ponad 10 tys. takich wypadków każdego roku. Uszkodzenia powodowane przez ptaki kosztują przemysł lotniczy ponad 1,5 miliarda dolarów rocznie.

Nie tylko ptaki. Co może zagrażać samolotom? 

Na całym świecie dochodzi do różnych nietypowych incydentów, które, choć wydają się niepozorne, to mogą zagrażać ruchowi lotniczemu. Wśród potencjalnych zagrożeń wymienia się między innymi... osy.

Podróżni się skarżą na dodatkowe opłaty, ale Wizz Air nie odpowiada. Wizz Air naciąga pasażerów? Podróżni się skarżą, linia nie odpowiada

Owady te budują gniazda w rurkach Pitota, które służą do pomiaru ciśnienia i mierzenia prędkości. Przenoszone przez nich błoto często prowadzi do poważnych uszkodzeń. Taka sytuacja miała miejsce w 1996 roku na Dominikanie, kiedy jedna z rurek została zablokowana, a maszyna zaczęła wskazywać fałszywą prędkość. Ostatecznie samolot rozbił się na morzu. 

Zdarza się także, że maszyny zderzają się z reniferami, jeleniami, kangurami, a nawet niedźwiedziami, które spacerują po pasach startowych. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: