Katar 2022. "Z jednej strony luksus, z drugiej gruz". W takich warunkach mieszkają kibice

Rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Dziennikarze z redakcji Sport.pl są na miejscu. Będą relacjonować dla nas przebieg zmagań polskiej reprezentacji. Opublikowali na Instagramie nagranie z wioski olimpijskiej.

- Kabinowa wioska kibiców Zafaran oferuje dwuosobowe sypialnie (dwa łóżka pojedyncze albo jedno podwójne) z łazienkami. W każdej kabinie znajdzie się zestaw do parzenia kawy i herbaty, dwie butelki wody dziennie, lodówka, pościel i ręczniki łazienkowe - zachwalają organizatorzy.

Zobacz wideo Tak będzie wyglądać skład Polski na Meksyk?

Jakie więc warunki przygotowano dla kibiców? Dziennikarze redakcji Sport.pl postanowili nam to pokazać. Najpierw więc zaglądamy do pokoju. A w nim możemy zobaczyć dwa pojedyncze łóżka, stolik i krzesełka, lodówkę, a także łazienkę z prysznicem. W pomieszczeniu umieszczono także klimatyzator. – Czuć ochłodzenie – komentuje autor nagrania.

Wioska dla kibiców pozostawia jednak wiele do życzenia. Jej otoczenie odbiega od oczekiwanych standardów. Wprawdzie pomiędzy kontenerami, w których znajdują się pokoje, położono sztuczną trawę, to jednak nie pomyślano o tym, aby uprzątnąć okolicę. Tuż nieopodal można dostrzec gruz, kartony i inne śmieci.

– Z jednej strony luksus, z drugiej gruz i wodopój dla zwierząt – donoszą dziennikarze redakcji sportowej.

– Jaki luksus? Pokoik w kontenerze – pyta jeden z obserwujących.

– Nie ma takiej możliwości, aby wszystkim ludziom dogodzić. Na jakie warunki Cię stać w takich warunkach żyjesz? - odpowiada mu internautka.

Jedna noc w takich "luksusach" kosztuje ok. 1000 złotych.

Kontrowersyjne mistrzostwa 

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 potrwają do18 grudnia. Na boiskach w tym kraju rozegrane zostaną 64 mecze. Tegoroczny mundial od lat wzbudza liczne kontrowersje. Jak pisał w 2021 roku "The Guardian" przy budowie infrastruktury w związku z organizacją turnieju miało zginąć 6,5 tys. robotników z Azji Południowej. Ponadto turniej przesunięto na środek sezonu piłkarskiego i zamiast latem, odbywa się zimą.

Warto też zwrócić uwagę na olbrzymie koszty organizacji zawodów. Amerykańska firma doradcza Front Office Sports, która zajmuje się finansami sportowymi, szacuje koszty na 220 mld dolarów. Hassan Al Thawadi, szef komitetu organizacyjnego mistrzostw świata, twierdzi, że same prace infrastrukturalne, które rozpoczęto od momentu przyznania mundialu, będą kosztować ponad 200 mld dolarów.

Więcej o: