Każda epoka ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest z okresem PRL-u, który jedni wspominają z nostalgią, a inni starają się wymazać ze swojej pamięci. Nie da się jednak ukryć, że w tym czasie w naszym kraju powstało wiele osiedli mieszkalnych i innowacyjnych budynków. Większość do dziś ma swoich mieszkańców, a niektóre stały się na tyle kultowe, że są częścią popkultury.
Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl
860-metrowy falowiec to najdłuższy blok w Polsce. Nic dziwnego, że budzi zainteresowanie turystów, którzy oglądają go podczas spaceru ulicą Obrońców Wybrzeża. Blok ma 32 metry wysokości i jedenaście kondygnacji. Falowiec został podzielony na 1789 mieszkań i stał się bohaterem książek oraz teledysków. Dlaczego jest tak wyjątkowy? Nie tylko z powodu swojej długości oraz niezwykłej bryły, mającej nawiązywać do nadmorskich fal. Ten budynek zamieszkuje ogromna społeczność - blisko sześć tysięcy mieszkańców. Znajomi z dwóch skrajnych klatek wcale nie muszą wybierać się na długi spacer, by wpaść do siebie z wizytą. Wzdłuż bloku zlokalizowano aż trzy przystanki autobusowe.
Najdłuższy falowiec ma jednak swoje mroczne tajemnice. Przez mieszkańców bywa nazywany "falowcem samobójców".
Ludzie często obierają go za cel skoków. Tylko w tamtym roku miałam podczas spaceru z psem dwie takie sytuacje, że byłam świadkiem jak ktoś odebrał sobie życie
- mówiła w rozmowie z Gazetą.pl jedna z mieszkanek gdańskiego Przymorza. Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża 11 odwiedziła księżniczka Anna. Jak podaje "National Geographic" członkini brytyjskiej rodziny królewskiej miała gościć w standardowym M3 u przysłowiowych Kowalskich.
Ten zbudowany w latach 60. XX wieku budynek był prawdziwą sensacją. Wszystko przez nietypowy sposób, w jaki został wzniesiony. Jako pierwsza powstała bowiem ostatnia, dwunasta kondygnacja, a następie powoli budowano niższe piętra. Cała konstrukcja była podtrzymywana na specjalnych linach. W latach 70. zadecydowano o przebudowie bloku, jego konstrukcja została wzmocniona m.in. o betonowe słupy.
Co ciekawe, wrocławski Trzonolinowiec należy do niewielu zbudowanych w ten sposób bloków mieszkalnych na terenie Europy. Został doceniony także w naszym kraju. Otrzymał tytuł Wrocławskiego Domu Roku 1967. W Trzonolinowcu znajdują się 44 mieszkania, a sam budynek mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki 72.