Czy choroby psychiczne dyskwalifikują pacjenta z leczenia w sanatorium? Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada

W niektórych przypadkach pacjenci mogą spotkać się z decyzją odmowną w sprawie wyjazdu do sanatoriów. Jednak czy lekarze mogą nie zakwalifikować na nie osoby chorujące psychicznie? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia.

Pacjenci, którzy chcą skorzystać z wyjazdu do sanatorium na NFZ, muszą najpierw udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Podczas wizyty ocenia on, czy nie występują przeciwskazania do wystawienia skierowania. Nie każdy może bowiem skorzystać z tego typu leczenia. 

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Kto może otrzymać skierowanie do sanatorium? 

Skierowanie do sanatorium otrzymają jedynie osoby, które są zdolne do samoobsługi. Rozumie się przez to samodzielne poruszanie się, a także wykonywanie podstawowych czynności takich jak jedzenie, mycie czy korzystanie z zabiegów. Do przeciwwskazań można zaliczyć m.in. choroby zakaźne w fazie ostrej, choroby nowotworowe, ciążę oraz okres połogu. Lekarz zwraca też uwagę na czas, kiedy pacjent ostatni raz korzystał z leczenia uzdrowiskowego. Zalecana częstotliwość to nie częściej niż raz na 18 miesięcy. 

Choroby psychiczne a sanatorium

Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku osób chorujących psychicznie? Skierowanie wystawione przez lekarza trafia do wojewódzkiego oddziału NFZ. Jak donosi "Rzeczpospolita", do Rzecznika Praw Pacjenta trafiają informacje na temat odrzucania dokumentów osób chorujących m.in. na schizofrenię na tym etapie. Zgodnie z przepisami tego typu schorzenia nie są przeciwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego. Konieczne nie jest również przedstawianie opinii psychiatrycznej. 

Pojawia się jednak inny problem. Pacjent może nie zakwalifikować się na wyjazd do sanatorium, jeśli leczenie przy wykorzystaniu naturalnych surowców mogłoby pogorszyć jego stan zdrowia. 

W praktyce oznacza to, że lekarz zatrudniony w oddziale wojewódzkim NFZ, który ocenia skierowanie pacjenta, może zwrócić się do lekarza wystawiającego skierowanie o dokumentację medyczną pacjenta, jej uzupełnienie lub aktualizację

- przyznał Rzecznik Praw Pacjenta cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Lekarze mogą też poprosić o dodatkowe informacje na temat przebiegu choroby psychicznej, progresów, sposobów leczenia czy zdolności do samoobsługi. Zdaniem Rzecznika lekarze powinni podchodzić do każdego indywidualnie, oceniając jego aktualny stan psychiczny. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: