Hiszpańska wyspa nie z tej ziemi. Wygląda tak kosmicznie, że szkolą się na niej astronauci

Lanzarote to hiszpańska wyspa położone na Oceanie Atlantydzkim 130 km od wybrzeży Afryki. To na niej szkolą się astronauci w ramach przyszłej misji Artemis.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedługo po raz kolejny możemy być świadkami wylądowania człowieka na księżycu. 16 listopada o godzinie 7:04 czasu polskiego wystartowała bezzałogowa rakieta Space Launch System. Po udanym starcie jesteśmy coraz bliżej nowej ery podboju kosmosu, do którego astronauci już przygotowują się na hiszpańskiej wyspie Lanzarote.

Wyspa niczym księżyc

Co w zasadzie jest w tej wyspie takiego, że idealnie nadaje się na ćwiczenia do kosmicznej misji? Głównie to, że jej struktura daje idealny obraz księżyca. Kratery, surowy krajobraz, a nawet pola lawy, które według niemieckiego astronauty Alexandra Gersta są bardzo podobne do tych, które znajdziemy na księżycu. 

Wulkaniczne pustkowia

Genezy wyspy możemy doszukiwać się aż 15 milionów lat temu. Jej specyficzne ukształtowanie wzięło się ze względu masowych erupcji, które miały miejsce w latach 1730-1736. Wytwarzały się one nie z wulkanu, a z działania plamy gorąca pod ziemią, skutkujących zjawiskami wulkanicznymi. Wszystko to złożyło się na widok dzisiejszego archipelagu, przypominającego pustkowie.

Pangea

Nazwa szkolenia na "hiszpańskim księżycu" to Pangea. Została zaczerpnięta ona od superkontynentu, który istniał na ziemi pomiędzy 300 a 180 milionów lat temu. Na wyspie astronauci uczą się podstawowych czynności, które będą wykonywać na prawdziwym księżycu. Zaliczają się do tego analizy wszelkiej chemii, gleby oraz mineraologii, jak i identyfikowanie próbek skał oraz śladów życia. Krajobraz Lanzarote jest również wykorzystywany do testowania łazików marsjańskich. Francesco Sauro, dyrektor kursu technicznego Pangea mówi:

Instruujemy astronautów, jak czytać i opisywać krajobrazy oraz przeprowadzać wydajne pobieranie próbek, biorąc pod uwagę ich środowisko, takie jak pył i skały wulkaniczne.
Więcej o: