Najlepsze kierunki i destynacje w 2023 roku. Najnowszy ranking Lonely Planet

Redakcja Lonely Planet opracowała 18. ranking "Best in Travel". Tegoroczne zestawienie różni się od tych wcześniej publikowanych. Tym razem polecane miejsca podzielono na pięć kategorii. Jakie kierunki polecają redaktorzy?

Lonely Planet co roku publikuje zestawienie podróżnicze, w którym przedstawia atrakcyjne kierunki. Tym razem, aby ułatwić wybór miejsc, podzielono je na pięć kategorii - jedzenie, nauka, podróż, relaks i łączność.

Zobacz wideo Ścieżką rowerową w Nowej Zelandii zachwyca się cały świat. Ale w Polsce też mamy takie cudo

Nitya Chambers, redaktor naczelna i starsza wiceprezes ds. treści na Lonely Planet, podkreśliła, że w tym roku postanowili spróbować czegoś nowego. - Dotyczyło to nie tylko celu podróży, ale także doświadczeń podczas podróżowania - powiedziała Chambers.

Jak informuje CNN, prace nad listą rozpoczęto już w kwietniu. Autorzy podkreślili, że nie mogli osobiście odwiedzić każdego z sugerowanych miejsc, dlatego skorzystali z opinii ponad 200 ekspertów, którzy starannie starali się określić, jakie będą przyszłe trendy w podróżowaniu i wskazali kierunki, które ich zdaniem powinny znaleźć się na liście.

Ostatecznie wyróżniono 30 miejsc z całego świata. W kategorii jedzenie – redaktorzy Lonely Planet polecają m.in. peruwiańską Limę, w której restauracje od lat zdobywają uznanie i nazywane są najlepszymi na naszym świecie. Godne uwagi jest także Montevideo w Urugwaju. Z kolei we włoskim regionie Umbria można - zdaniem autorów - odnaleźć "sztukę, skarby i smaki kulinarne, ale znacznie mniej tłumów". 

Jamajka i Dominika na Karaibach, a także rajski archipelag Raja Ampat w Indonezji to idealne miejsca, aby nauczyć się odpuszczać. Nowy Meksyk, jeden ze stanów USA, Marsylia czy Manchester to idealne kierunki, w których rozwiniemy swoje pasje. Bhutan czy Zambia polecane są dla tych, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu i ruszają w podróż, kiedy tylko mogą.

30 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku

Jedzenie

Umbria, Włochy

Kuala Lumpur, Malezja

Fukuoka, Japonia

Lima, Peru

Montevideo, Urugwaj

Podróż

Ze Stambułu w Turcji do Sofii w Bułgarii

Nowa Szkocja, Kanada

Bhutan

Zambia

Australia Zachodnia

Parques Nacionales Naturales, Kolumbia

Relaks 

Półwysep Chalcydycki, Grecja

Jamajka

Dominika

Raja Ampat, Indonezja

Malta

Jordania

Łączność

Alaska

Albania

Akra, Ghana

Sydney, Australia

Gujana

Boise, USA

Nauka

Manchester, Wielka Brytania

Nowy Meksyk, USA

Drezno, Niemcy

Salwador

Południowa Szkocja

Marsylia, Francja.

Źródło: CNN

 

Więcej o: