Zagrzeb. Najkrótsza europejska kolej linowo-terenowa. Przejazd zajmuje niewiele ponad minutę

W centrum Zagrzebia w Chorwacji znajduje się najkrótsza w Europie kolej linowo-terenowa. Zagrebacka uspinjaca prowadzi na Górne Miasto, a przejazd trwa niewiele ponad minutę. Obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.

Zagrzeb to stolica, a jednocześnie największe miasto Chorwacji. Liczy blisko 770 tys. mieszkańców. To miasto, do którego tłumnie przybywają turyści z całego świata. Urzeka klimatycznymi uliczkami, kulturowym bogactwem i pysznym jedzeniem.

Zobacz wideo Damian Kądzior o trzęsieniu ziemi w Zagrzebiu: To wyglądało jak koniec świata

Zagrzeb. Najkrótsza europejska kolej linowo-terenowa

Kolej linowo-terenowa w Zagrzebiu to ewenement na europejską skalę. Zagrebacka uspinjaca została wybudowana w 1890 roku w celu połączenia głównej ulicy handlowej Zagrzebia- Ilicy - z Górnym Miastem (Gradec). Co ciekawe, jest najstarszym środkiem transportu publicznego w stolicy.

Więcej ciekawostek turystycznych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolej na napęd elektryczny mieści 28 osób. Znajduje się tam 16 miejsc siedzących i 12 stojących. Każdy z dwóch wagoników ma ponad pięć metrów długości i waży po pięć ton. Maksymalna ładowność to niewiele ponad dwie tony. Największym zaskoczeniem jest, że podróż wagonikiem trwa… zawrotne 64 sekundy! Warto więc zająć miejsce jak najbliżej drzwi wyjściowych.

Obecnie zagrzebska kolejka ma status prawnie chronionego zabytku, gdyż w większości składa się z oryginalnej konstrukcji. 

Mało kto wybiera wagonik. Turyści wolą wejść na górę schodami

Wielu turystów nie decyduje się jednak na jazdę wagonikiem, gdyż czas stania w kolejce znacznie przewyższa czas jazdy. Tym bardziej że równolegle do torów, zostały wybudowane schody, które są doskonałą alternatywą dla turystów, którzy nie chcą tracić czasu i zaoszczędzić na biletach. Do Górnego Miasta można dostać się też uliczkami miasta.

Więcej o: