We wrześniu poinformowano, że zarząd lotniska w Modlinie nie zgodził się na preferencyjne warunki na kolejne lata dla irlandzkiego przewoźnika. – Lotnisko odrzuciło długoterminową umowę, która w ciągu ośmiu lat podwoiłaby ruch i dochody lotniska. Dlatego przenosimy ten wzrost na inne, tańsze lotniska w Polsce i Unii Europejskiej. Jednocześnie Modlin straci cztery trasy i odnotuje spadek ruchu o 10 procent tej zimy – powiedział cytowany w komunikacie przewoźnika, szef Ryanaira Michael O'Leary.
Wszystko więc wskazywało na to, że rozmowy irlandzkich tanich linii z zarządem portu lotniczego w Modlinie zakończyły się fiaskiem. Portal fly4free informuje, że wciąż się toczą, choć obie strony mówią o impasie.
Loty z Gdańska
Zgodnie ze słowami szefa Ryanaira na nowej siatce połączeń skorzystają mniejsze, lokalne lotniska. 16 nowych tras zostanie uruchomionych na sześciu polskich lotniskach. Poza Modlinem. Choć - jak informuje portal fly4free.pl - wiosną ma wrócić część zawieszonych na zimę połączeń.
Od 29 marca z Gdańska uruchomione zostaną loty do Pragi. Do Czech polecimy w środy i soboty. Czarnogóra, która coraz bardziej zyskuje na popularności, również została uwzględniona w przyszłorocznej siatce połączeń. Do Podgoricy loty wystartują 27 marca. Do tego kraju loty będą realizowane w poniedziałki i czwartki.
Do pięknej Andaluzji będziemy mogli polecieć od 28 marca we wtorki i soboty. Irlandzki przewoźnik otwiera nową trasę do Malagi. Utrzymał połączenie do stolicy Katalonii, ale zmienił lotnisko. Teraz do Barcelony będzie latał na większe El Prat.
Kolejna decyzja Ryanaira ucieszy sympatyków Włoch. Wznowione zostanie połączenie do Neapolu. Polecimy tam od 26 marca w piątki i niedziele. 28 marca zaś uruchomione zostanie połączenie na Łotwę. Do Rygi będziemy mogli polecieć aż trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty.
Loty z Wrocławia
Z Wrocławia i okolic od końca marca uruchomione zostaną loty do Brindisi we Włoszech i do Sofii. Do Apulii polecimy we wtorki i soboty, a do stolicy Bułgarii w poniedziałki i piątki.
Loty z Poznania
Wielkopolanie będą mogli z Poznania polecieć do włoskiego Bari i bułgarskiego Burgas, a także do Puli na chorwackiej Istrii.
Loty z Krakowa, Katowic i Rzeszowa
Ryanair nie zapomniał o lotnisku w Krakowie. Mieszkańcy południowej Polski będą mogli stąd polecieć do Perugii we Włoszech, Memmingen w Niemczech i Lourdes we Francji, a z Katowic do Puli w Chorwacji i Warny w Bułgarii. Z Rzeszowa od 2 czerwca polecimy do chorwackiego Zadaru.
W przyszłorocznych planach irlandzkiego przewoźnika zabrakło lotniska w Radomiu. Szef Ryanaira wielokrotnie krytykował pomysł budowy tego portu lotniczego i podkreślał, że jego linia nie zamierza z niego latać. - Nigdy nie będziemy latać z Radomia. Budowa lotniska pośrodku niczego to jeden z najgłupszych pomysłów w historii Polski, który przypomina działania komunistów w latach pięćdziesiątych XX wieku. Zamiast inwestować w Modlin, polski rząd marnuje miliardy z kieszeni podatników na budowę pałacu, z którego nikt nie będzie latał. Czy LOT przeniesie się do Radomia? Nie. I Ryanair też nie ma takiego zamiaru - mówił O’Leary.
Jak podaje jednak branżowy portal fly4free.pl, przedstawiciele przewoźnika w kuluarowych rozmowach przyznają, że lotnisko w Radomiu ma "jakiś" potencjał, choć nie zamierzają na razie stąd latać.
Jednocześnie plany irlandzkiego przewoźnika na przyszłe lata są ambitne. W ciągu 12 miesięcy do końca marca 2023 roku linia chce przewieźć w sumie aż 168 mln pasażerów, a w następnych latach kolejno: 185, 205 i 225 mln pasażerów w roku fiskalnym 2025/2026.
Źródło: fly4free.pl