Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe wracają do europejskich miast. Zdradzamy najważniejsze lokalizacje i daty

Zapach grzanego wina, kolorowe światełka i zachwycające ozdoby. Jarmarki bożonarodzeniowe to miejsca uwielbiane przez miłośników świątecznego klimatu. Już niebawem w sercach europejskich miast pojawią się najpiękniejsze z nich, a niektóre już zapraszają odwiedzających. Gdzie je znajdziemy?

Od końca listopada i początku grudnia duch świąt zaczyna być wyczuwalny na każdym rogu. W radiu coraz częściej słychać świąteczne piosenki, galerie handlowe wypełniają pełne przepychu ozdoby, a na ulicach rozbłyskają kolorowe światełka. Jednak w wielu europejskich miastach istnieją lokalizacje, w których atmosfera ta jest szczególnie wyjątkowa. Jarmarki bożonarodzeniowe to prawdziwa kwintesencja świąt. Które z nich są najpiękniejsze i od kiedy będzie można je odwiedzać? Zdradzamy.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe - Kolonia

Najsłynniejszy i największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie ma miejsce w niemieckiej Kolonii. Mieści się on w samym sercu miasta pod słynną katedrą i zachwyca dużym lodowiskiem, licznymi stoiskami oraz baśniową tematyką. Atrakcje, które czekają tu na odwiedzających, potrafią zawrócić w głowie zarówno młodszych, jak i starszych. Jarmark w Kolonii rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 23 grudnia.

Wybierz się na jarmark do Berlina

Stolica Niemiec jest wymieniana wśród organizatorów najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych. Nic w tym dziwnego. Znajdziemy ich tu nawet kilkadziesiąt! Za najbardziej zachwycający i najpopularniejszy uznaje się ten odbywający się na placu Gendarmenmarkt.

Wydarzenie zachwyca już samym położeniem w otoczeniu słynnych katedr - Französischer Dom oraz Deutscher Dom. Na miejscu czekają na was tradycyjne potrawy, wyroby rzemieślnicze i oczywiście grzane wino z różnymi dodatkami. W tym roku jarmark będzie otwarty od 22 listopada do 31 grudnia, a żeby wejść na jego teren, należy uiścić opłatę w wysokości jednego euro

Jarmark bożonarodzeniowy w mieście Mozarta

Wzrok wielu miłośników świątecznej atmosfery co roku kieruje się także w stronę Salzburga. To właśnie tam odbywa się niezwykły jarmark bożonarodzeniowy, który jak przystało na miasto Mozarta, ma charakter muzyczny. Każdego dnia o 17:00 można wysłuchać tam koncertów kolęd, a we wtorki od 18:00 do 20:00 wszyscy mogą wziąć udział we wspólnym kolędowaniu przed katedrą. Jarmark w Salzburgu zaprasza już od 17 listopada do 1 stycznia 2023 roku. 

Nie tylko zagranica. Polskie jarmarki zachwycają każdego roku 

Jarmarki odbywające się w naszym kraju doceniane są nie tylko przez Polaków, ale i za granicą. Za najpiękniejsze uznaje się m.in. te odbywające się w Krakowie oraz Gdańsku. To tam można poczuć prawdziwego ducha świąt wśród aromatycznych zapachów, bajkowych dekoracji i światełek. Uczestnicy doceniają także lokalizacje w otoczeniu pięknych, starych kamienic. 

Jarmark w Gdańsku rozpocznie się 18 listopada, natomiast ten w Krakowie będzie można odwiedzać od 25 listopada. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: