Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe wracają do europejskich miast. Zdradzamy najważniejsze lokalizacje i daty

Zapach grzanego wina, kolorowe światełka i zachwycające ozdoby. Jarmarki bożonarodzeniowe to miejsca uwielbiane przez miłośników świątecznego klimatu. Już niebawem w sercach europejskich miast pojawią się najpiękniejsze z nich, a niektóre już zapraszają odwiedzających. Gdzie je znajdziemy?

Od końca listopada i początku grudnia duch świąt zaczyna być wyczuwalny na każdym rogu. W radiu coraz częściej słychać świąteczne piosenki, galerie handlowe wypełniają pełne przepychu ozdoby, a na ulicach rozbłyskają kolorowe światełka. Jednak w wielu europejskich miastach istnieją lokalizacje, w których atmosfera ta jest szczególnie wyjątkowa. Jarmarki bożonarodzeniowe to prawdziwa kwintesencja świąt. Które z nich są najpiękniejsze i od kiedy będzie można je odwiedzać? Zdradzamy.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe - Kolonia

Najsłynniejszy i największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie ma miejsce w niemieckiej Kolonii. Mieści się on w samym sercu miasta pod słynną katedrą i zachwyca dużym lodowiskiem, licznymi stoiskami oraz baśniową tematyką. Atrakcje, które czekają tu na odwiedzających, potrafią zawrócić w głowie zarówno młodszych, jak i starszych. Jarmark w Kolonii rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 23 grudnia.

Wybierz się na jarmark do Berlina

Stolica Niemiec jest wymieniana wśród organizatorów najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych. Nic w tym dziwnego. Znajdziemy ich tu nawet kilkadziesiąt! Za najbardziej zachwycający i najpopularniejszy uznaje się ten odbywający się na placu Gendarmenmarkt.

Tych rzeczy lepiej nie zamawiać na pokładzie samolotu.Tego lepiej nie zamawiać na pokładzie samolotu. Powód jest obrzydliwy

Wydarzenie zachwyca już samym położeniem w otoczeniu słynnych katedr - Französischer Dom oraz Deutscher Dom. Na miejscu czekają na was tradycyjne potrawy, wyroby rzemieślnicze i oczywiście grzane wino z różnymi dodatkami. W tym roku jarmark będzie otwarty od 22 listopada do 31 grudnia, a żeby wejść na jego teren, należy uiścić opłatę w wysokości jednego euro. 

Jarmark bożonarodzeniowy w mieście Mozarta

Wzrok wielu miłośników świątecznej atmosfery co roku kieruje się także w stronę Salzburga. To właśnie tam odbywa się niezwykły jarmark bożonarodzeniowy, który jak przystało na miasto Mozarta, ma charakter muzyczny. Każdego dnia o 17:00 można wysłuchać tam koncertów kolęd, a we wtorki od 18:00 do 20:00 wszyscy mogą wziąć udział we wspólnym kolędowaniu przed katedrą. Jarmark w Salzburgu zaprasza już od 17 listopada do 1 stycznia 2023 roku. 

Nagranie leśnika poruszyło internautów.Niezwykłe spotkanie w lesie. Nagranie leśnika poruszyło internautów

Nie tylko zagranica. Polskie jarmarki zachwycają każdego roku 

Jarmarki odbywające się w naszym kraju doceniane są nie tylko przez Polaków, ale i za granicą. Za najpiękniejsze uznaje się m.in. te odbywające się w Krakowie oraz Gdańsku. To tam można poczuć prawdziwego ducha świąt wśród aromatycznych zapachów, bajkowych dekoracji i światełek. Uczestnicy doceniają także lokalizacje w otoczeniu pięknych, starych kamienic. 

Jarmark w Gdańsku rozpocznie się 18 listopada, natomiast ten w Krakowie będzie można odwiedzać od 25 listopada. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: