We Włoszech odsłonięto starożytne rzeźby z brązu. "Odkrycie, które przepisze historię"

"Odkrycie, które przepisze historię''. Tak o niedawnym znalezisku wypowiadają się włoscy archeolodzy. I faktycznie, biorąc pod uwagę znaczenie oraz stan, w jakim się znajdują, można pomyśleć, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niesamowite znalezisko odkryli kopacze w San Casciano, stosunkowo nieznanym miasteczku na wzgórzu w prowincji Sienna. Pracowali tam od 2019 roku, jednak dopiero teraz trafili na odkrycie tak wielkiej wagi. Są to aż dwa tuziny starożytnych posągów z brązu, które pochodzą z okresu między II wiekiem p.n.e, a I wiekiem n.e. Przedstawiają one między innymi Hygeię, Apolla, oraz inne rzymskie bóstwa.

Zalane posągi

Wyjątkowa skarbnica artefaktów znajduje się w łaźni termalnej, pełnej zabłoconych ruin starożytnych łaźni rzymskich. Stosunkowo dobry stan rzeźb najprawdopodobniej wynika z tego, że w pewnym momencie I wieku zostały zanurzone w ramach rytuału. Przyłożyło się do tego również to, że gdzieś w okolicach V wieku chrześcijanie zamknęli sanktuarium kamiennymi kolumnami. Same łaźnie miały duże znaczenie dla Rzymian, którzy byli pod znaczącym wpływem kulturowym i artystycznym

Rola religijna

Oprócz samych posągów, znaleziono wiele innych przedmiotów. Są to figury związane z uzdrawianiem, odlane ze złota i srebra. Oprócz tego, na miejscu znajdowało się też około 6000 brązowych, złotych, i srebrnych monet. Obecna teoria głosi, że obiekty te pełniły najprawdopodobniej rolę religijną, która była szczególna dla łaźni, oraz miejsca w którym rzeźby zostały pochowane.

,,Wielka transformacja w starożytnej Toskanii''

Wszystko wskazuje na to, że relikwie powstały w czasie sporu, kiedy to Toskania przeszła z panowania etruskiego na rzymskie. Według Massimo Ossanny, włoskiego archeologa, była to ,,epoka wielkich konfliktów i kulturowej osmozy'', a same łaźnie symbolizowały ,,wyjątkową wielokulturową i wielojęzyczną oazę pokoju, otoczoną niestabilnością polityczną i wojną''.

Aktualnie wykopaliska w San Casciano zostały wstrzymane, ze względu na ciężką pracę która została włożona w badanie tych wyjątkowych artefaktów. 24 rzeźby z brązu stanowią jeden z największych zbiorów starożytnych Włoch.  Mimo wycieńczenia, i poświęconego czasu, archeolodzy i historycy są zadowoleni. Jak z resztą twierdzą, posągi z brązu to ,,najbardziej znaczące eksponaty, jakie kiedykolwiek stworzono w historii regionu Morza Śródziemnego''.

Więcej o: