Niezwykłe spotkanie w lesie. Nagranie leśnika poruszyło internautów: "Skąd on się tu wziął?" [WIDEO]

Ciekawym nagraniem podzieliło Nadleśnictwo Góra Śląska. To właśnie w tamtejszych lasach zaobserwowano wyjątkowego gościa. Spotkanie na swojej drodze tego drapieżnika należy bowiem do rzadkości.

Ryś euroazjatycki należy do gatunków niezwykle rzadkich. W Polsce jego liczebność szacuje się na 200 osobników, w związku z czym od 1995 roku jest objęty ścisłą ochroną. Znalazł się także w Czerwonej Księdze Zwierząt, gdzie ma status gatunku bliskiego zagrożenia. Wielkie szczęście dopisało więc pewnemu leśnikowi spacerującemu po ścieżkach Nadleśnictwa Góra Śląska.

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Ryś przyłapany w polskim lesie 

Nagranie z rysiem pojawiło się na facebookowym profilu Nadleśnictwa Góra Śląska. Można na nim zobaczyć jednego z największych drapieżników w Europie spokojnie kroczącego po lesie. Zwierzę nie przejęło się obecnością autora nagrania i przebiegło na drugą stronę ścieżki, znikając za drzewami. 

Ryś - pierwsza potwierdzona obecność tego unikatowego drapieżnika w naszych lasach

- napisało Nadleśnictwo Góra Śląska. 

Te rzadkie koty mogą osiągać rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Charakteryzują się krępym ciałem, silnymi łapami i czarno-żółtorudym grzbietem z brunatnymi plamkami. W 2021 roku osobniki z tego gatunku zostały zauważone również na Pojezierzu Drawskim i Ińskim oraz na Powiślu w rejonie Kwidzyna. Teraz zasięg jego występowania poszerzył się o nowe tereny. 

Hafinaty z 'Muminków' przyłapane w lesie. Leśnicy podzielili się odkryciem. Bajkowe stworzenia przyłapane w lesie. Leśnicy spotkali hafinaty z "Muminków"

Internauci zachwyceni nagraniem

Spotkanie z rysiem "oko w oko" graniczy z cudem. Nic więc dziwnego, że internauci nie kryli zachwycenia i gratulowali autorowi nagrania. 

Super, aż dech zapiera taki widok. Piękne zwierzę

- napisała jedna z komentujących. 

Leśniczy opublikowali wyjątkowe nagranie. Wąż przyłapany podczas obiadu. Leśniczy pokazali wyjątkowe nagranie [WIDEO]

W zeszłym roku widziałem tegoż zwierza za Chruściną. Wracałem z Leszna późnym wieczorem. Do tej pory w to nie dowierzam

- podzielił się doświadczeniem użytkownik. 

Skąd on się tu wziął?

- zastanawiał się inny. 

Jak przyznało Nadleśnictwo Góra Śląska, nie wiadomo, czy zaobserwowany ryś jedynie migruje przez tamtejsze lasy, czy zatrzyma się w okolicy na dłużej. 

Czas pokaże

- spuentowali leśnicy na stronie internetowej

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.