Włoscy wynalazcy stworzyli pierwszy na świecie podwodny ogród. Ten widok robi wrażenie

Zmiany klimatu stają się coraz bardziej powszechnym problemem dla roślin. Na szczęście, Ocean Reef Group zainicjowali projekt, który skutecznie temu zapobiega.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ocean Reef Group to grupa pasjonatów i ekspertów działająca od lat 90. Zespół zajmuje się eksperymentowaniem z różnymi sposobami produkcji żywności, na wypadek, gdyby zmiany klimatu doprowadziły do wysuszenia gleb.

 

Takie rośliny jak wodorosty czy kelp były uprawiane wzdłuż linii brzegowych od dawna. Nikt jednak nie pomyślał, aby w podobny sposób postępować z pomidorami, truskawkami, kwiatami cukinii, czy grzybami. W dodatku pod wodą. Włosi z Ocean Reef Group stworzyli podwodne szklarnie, zwane Ogrodami Nemo. Projekt pojawił się w 2012 roku, a pierwsze ogrody stanęły pod wodą już trzy lata później, w 2015.

 

Futurystyczne uprawy

Ogród Nemo składa się z sześciu akrylowych sfer, z czego każda jest wypełniona 2000 litrami powietrza. Każda z kapsuł zawiera 90 rozsadników, które unoszą się od ponad 5 do 10 metrów nad powierzchnią wody. Funkcjonowanie opiera się na wykorzystywaniu energii słonecznej, jednak kluczową rolę odgrywa woda morska, która skrapla się na suficie szklarni, a co za tym idzie, podlewa rosnące wewnątrz rośliny. Wszystkie procesy zachodzące wewnątrz można oglądać na stronie internetowej projektu, gdzie istnieje relacja na żywo. Gdy plony są gotowe, do wnętrza szklarni wpływa nurek, i zbiera gotowe warzywa oraz owoce.

 

Niestety, w wyniku burzy, w 2018 roku ogród uległ znacznemu uszkodzeniu, jednak po trzech latach ponownie wrócił do pracy. Aby chronić ziemię przed zmianami klimatu, potrzeba dużo pomysłów i skutecznych działań. Przedsięwzięcie Ocean Reef Group natomiast okazało się strzałem w dziesiątkę. Ponadto okazało się, że rośliny, które powstały w podwodnych szklarniach mają bardziej intensywny smak, dzięki temu, że uprawy nie są w żaden sposób zakłócane przez działania z zewnątrz.

Więcej o: