Katastrofa lotu Alaska Airlines wstrząsnęła światem. Maszyna odwróciła się kołami do góry. Wszyscy zginęli

Katastrofa lotu Alaska Airlines 261 wstrząsnęła całym światem. Samolot rozbił się w 2000 roku, a w wyniku katastrofy śmierć poniosło 88 osób. Dlaczego doszło tragedii? Odpowiadamy.

Holenderska firma doradcza To70 informowała w 2020 roku, że liczba katastrof zmalała o ponad 50 proc. Wynika to z okresu pandemicznego, kiedy to liczba lotów zmniejszyła się. Poinformowano, że w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się też liczba ofiar w transporcie lotniczym.

Jak informuje Aviation Safety Network, w 2005 roku zginęło 1015 ludzi w lotach komercyjnych. Z kolei w ciągu ostatnich pięciu lat dochodziło średnio do 14 tragicznych wypadków samolotów pasażerskich i cargo, w których ginęło rocznie 345 osób - brzmią dane z zeszłego roku.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Katastrofa lotu Alaska Airlines 261. Zginęło 88 osób

Katastrofa lotu Alaska Airlines 261 miała miejsce 31 stycznia 2000 roku. McDonnell Douglas MD-83, lecący z Puerto Vallarta do Seattle z międzylądowaniem w San Francisco, rozbił się w pobliżu wyspy Anacapa, w wyniku awarii stabilizatorów. Śmierć poniosło wówczas 88 osób - w tym pięciu członków załogi.

Więcej informacji z kraju i ze świat znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Katastrofa lotu Alaska Airlines 261 - co się wydarzyło?

Katastrofa samolotu była ściśle związana z awarią stabilizatorów, które odpowiadały za zmianę wysokości. Załoga i kontrolerzy ruchu lotniczego nie potrafili znaleźć przyczyny tej sytuacji. Próby odblokowania sterów były daremne. Podjęto decyzję o awaryjnym lądowaniu w Los Angeles. Niestety doszło do drugiego lotu nurkowego, podczas którego zaczęły odrywać się części statecznika pionowego. Maszyna odwróciła się do góry kołami, po czym uderzyła w taflę wody. Samolot zatonął i spoczął na głębokości 210 metrów. Zginęło 88 osób.

Udało się jednak wydobyć ponad 80 proc. części samolotu. Znaleziono również silniki i rejestrator głosu.

Więcej o: