Twarde lądowanie to sukces czy porażka? Co sprawia, że lot czasem kończy się w mniej przyjemny sposób?

Podróże samolotem mają różny przebieg, zdarza się opóźniony start, turbulencje, czy inne uniedogodnienia. Na szczęście zazwyczaj lot kończy się pomyślnie, jednak zdarza się, że lądowanie jest wyjątkowo twarde i gwałtowne. Dlaczego? Czy to kwestia umiejętności pilota, a może powód jest zupełnie inny?
Zobacz wideo Bezzałogowy wojskowy wahadłowiec kosmiczny X-37B - lądowanie na Przylądku Canaveral

Udając się w podróż samolotem, zwłaszcza jeśli nie mamy w tej materii zbyt dużego doświadczenia, zależy nam, aby cały lot przebiegał sprawnie. Niestety czasem pomimo spokojnego rejsu zdarza się twarde lądowanie. Niektórzy upatrują przyczyn w niewystarczającym doświadczeniu pilota, jednak czy to prawda?

Góra Krzyży w Litwie Góra Krzyży w Litwie. Znajduje się tam ponad 200 tys. krzyży

Lot Ryanairem i twarde lądowanie. TikTok wyjaśnia

Flota irlandzkiej linii lotniczej Ryanair liczy 450 samolotów typu Boeing 737-800. Jest jedną z najbardziej popularnych firm przewozowych. WizzAir, EasyJet, Ryanair oraz inne marki wprowadziły wiele tanich połączeń, przez co pasażerowie częściej decydują się na lot samolotem.

Jednak czasami podróż kończy się twardym lądowaniem. Dlaczego? W mediach społecznościowych pojawiło się pewne wyjaśnienie. Na TikToku udostępniono nagranie poświęcone temu zagadnieniu. Jak się okazuje, ten typ samolotu, jakim jest Boeing 737, jest wyjątkowo trudną maszyną do lądowania. Piloci Ryanaira, to często młodzi i mniej doświadczeni członkowie załogi.

Jednak duży wpływ na przebieg lądowania mają także warunki pogodowe. Duży wiatr i turbulencje utrudniają postawienie ogromnej maszyny na ziemi. Zaskakującym może być fakt, że w warunkach mglistych, lub w ciemności bezpieczniejszym jest wariant szybkiego podejścia do lądowania.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Część Borów Tucholskich od 12 lat uznana została przez UNESCO jako Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie. Brat Obajtka storpedował pomysł rozszerzenia rezerwatu UNESCO

Dlaczego twarde lądowanie to sukces?

Wbrew temu, iż wielu z nas postrzega twarde lądowanie jako pewnego rodzaju mankament, oraz brak umiejętności, warto doceniać także taką formę zakończenia podróży. Wszystko za sprawą faktu, iż tego typu rozwiązanie zapewnia pilotom umiejętność bezpiecznego i pewnego lądowania w każdych warunkach i w szybki sposób.

Ten styl jest przydatny zwłaszcza w sytuacji, kiedy pas startowy jest mokry, śliski lub oblodzony. Decydując się na twarde lądowanie, załoga zapewnia pasażerom bezpieczny finał podróży. 

Więcej o: