Góra Krzyży w Litwie to miejsce, które zdumiewa. Znajduje się tam ponad 200 tys. krzyży

Góra Krzyży w Litwie to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie kraju - i nie tylko. Miejsce kultu religijnego zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Znajduje się tam 200 tys. krzyży. Niektóre z nich zostały pozostawione przez tłumnie przybywających tu pielgrzymów.

Kilkanaście kilometrów na północ od Szawli w Litwie, wśród płaskich pól i łąk nad rzeczką Kulpe wyróżnia się niewielkie wzniesienie. Już z daleka zwraca naszą uwagę, jednak im bliżej się znajdziemy, tym bardziej przyciąga wzrok. Wówczas okazuje się, że wzgórze porasta las… krzyży.

Zobacz wideo Trudne partnerstwo Polski i Litwy

Góra Krzyży w Litwie. Tłumnie przybywają tu wierni

Góra Krzyży w Litwie nazywana jest również Górą Modlitw, Górą Błagań, Górą Zamkową albo Świętą Górą. Co ciekawe, tuż przed wojną było ich tu zaledwie 400. Historia nie była dla tego miejsca łaskawa, a przez lata krzyże ulegały zniszczeniu.  W 1961 roku Sowieci zniszczyli około pięciu tysięcy krzyży, a w latach 1964-1986 miały miejsce jeszcze cztery rozbiórki i próby zniszczenia. W 1990 roku znajdowało się tam około 55 tysięcy krzyży. Obecnie na szczycie znajduje się ich ponad 200 tys.

Więcej informacji o ciekawych miejscach w Polsce i na świecie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na górze można znaleźć również tabliczki z intencjami w wielu językach świata. Cały czas tłumnie przybywają tu wierni, którzy chcą oddać się modlitwie, ale też zobaczyć na własne oczy tak niezwykłe miejsce.

Góra Krzyży w Litwie. Odwiedził ją Jan Paweł II

W 1993 roku podczas pielgrzymki do Litwy papież Jan Paweł II odprawił tu mszę świętą. Rok później do kraju przybył papieski dar dla Litwy - krzyż, który stanął na Górze Krzyży. Przez wizytę Jana Pawła II, te wyjątkowe wzniesienie było coraz częściej odwiedzane przez turystów i wiernych z całego świata, którzy jak Jan Paweł II również chcieli zostawić tam swoje krzyże.

Więcej o: