Góra Krzyży w Litwie to miejsce, które zdumiewa. Znajduje się tam ponad 200 tys. krzyży

Góra Krzyży w Litwie to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie kraju - i nie tylko. Miejsce kultu religijnego zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Znajduje się tam 200 tys. krzyży. Niektóre z nich zostały pozostawione przez tłumnie przybywających tu pielgrzymów.

Kilkanaście kilometrów na północ od Szawli w Litwie, wśród płaskich pól i łąk nad rzeczką Kulpe wyróżnia się niewielkie wzniesienie. Już z daleka zwraca naszą uwagę, jednak im bliżej się znajdziemy, tym bardziej przyciąga wzrok. Wówczas okazuje się, że wzgórze porasta las… krzyży.

Zobacz wideo Trudne partnerstwo Polski i Litwy

Góra Krzyży w Litwie. Tłumnie przybywają tu wierni

Góra Krzyży w Litwie nazywana jest również Górą Modlitw, Górą Błagań, Górą Zamkową albo Świętą Górą. Co ciekawe, tuż przed wojną było ich tu zaledwie 400. Historia nie była dla tego miejsca łaskawa, a przez lata krzyże ulegały zniszczeniu.  W 1961 roku Sowieci zniszczyli około pięciu tysięcy krzyży, a w latach 1964-1986 miały miejsce jeszcze cztery rozbiórki i próby zniszczenia. W 1990 roku znajdowało się tam około 55 tysięcy krzyży. Obecnie na szczycie znajduje się ich ponad 200 tys.

Hiszpańska wioska widmo wystawiona na sprzedażHiszpańska wioska widmo wystawiona na sprzedaż. Cena jest śmieszna

Więcej informacji o ciekawych miejscach w Polsce i na świecie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na górze można znaleźć również tabliczki z intencjami w wielu językach świata. Cały czas tłumnie przybywają tu wierni, którzy chcą oddać się modlitwie, ale też zobaczyć na własne oczy tak niezwykłe miejsce.

Zachodniopomorskie. Przyrodnicy odnaleźli ciało rysicy CleoPrzyrodnicy odnaleźli ciało rysicy Cleo. Wcześniej zginęło jej dziecko

Góra Krzyży w Litwie. Odwiedził ją Jan Paweł II

W 1993 roku podczas pielgrzymki do Litwy papież Jan Paweł II odprawił tu mszę świętą. Rok później do kraju przybył papieski dar dla Litwy - krzyż, który stanął na Górze Krzyży. Przez wizytę Jana Pawła II, te wyjątkowe wzniesienie było coraz częściej odwiedzane przez turystów i wiernych z całego świata, którzy jak Jan Paweł II również chcieli zostawić tam swoje krzyże.

Więcej o: