Skromne ubrania i horrendalne ceny za alkohol. Polka zdradziła, jak żyje się w Katarze

Odmienna kultura, liczne zakazy oraz nakazy. Arabskie kraje od zawsze fascynowały Europejczyków - w końcu życie tam toczy się zupełnie inaczej. Do czego najtrudniej przyzwyczaić się Polakom w Katarze? Na co powinni przygotować się kibice piłki nożnej? Podpowiadamy.

Katar to niewielkie państwo położone nad Zatoką Perską. Choć powierzchniowo można je porównywać z województwem świętokrzyskim, to jest to najbogatszy kraj świata - biorąc pod uwagę produkt krajowy brutto (PKB) w przeliczeniu na mieszkańca. To właśnie w tym kierunku ostatnio coraz częściej kieruje się wzrok całego świata. Wszystko to za sprawą Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które rozpoczną się już w niedzielę, 20 listopada. Jak jednak wygląda życie w tym niewielkim kraju? 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Moda w Katarze, czyli czas na skromność

Życie w kraju arabskim wiąże się z licznymi ograniczeniami, do których nie zawsze łatwo przyzwyczaić się Europejczykom. Przekonała się o tym Ewa Wojnarska-Krajewska - Polka, która kilka lat temu mieszkała w Dausze. Jak przyznała, trzeba dostosować się tam przede wszystkim do innego sposobu ubierania. 

Nikt tam nie wymaga, żeby kobiety zakrywały włosy czy chodziły w jakiś powiewnych szatach zasłaniających je od góry do dołu. Nie są jednak dobrze widziane odkryte ramiona i spódnice czy szorty przed kolano

- mówiła kobieta w rozmowie z Onetem

Jak się okazuje, do zasad związanych z ubiorem powinni stosować się również mężczyźni. W ich przypadku dobrze zrezygnować z krótkich spodenek lub koszulek bez rękawków. Chociaż na ulicy nikt raczej nie zwróci nam na to uwagi, to sytuacja może wyglądać inaczej na przykład w urzędach. 

Naszego znajomego, który poszedł załatwić jakąś urzędową sprawę, ubrany w krótkie spodenki prosto z pokładu łodzi, urzędnik zawrócił do domu i kazał mu przyjść w długich spodniach

- wytłumaczyła Ewa Wojnarska-Krajewska.

Alkohol? W Katarze może być z tym problem 

Inną kwestią, która może być trudna do przyzwyczajenia się przez Europejczyków, jest ograniczony dostęp do alkoholu i wieprzowiny. Jak się okazuje, mieszkańcy niebędący muzułmanami mogą zakupić je tylko w jednym sklepie na obrzeżach stolicy, a osoby religijne mają zakaz. 

Te rarytasy można nabyć w koszmarnie wysokich cenach tylko pod warunkiem, że ma się w Katarze status rezydenta i odpowiednie dochody

- opowiada Polka. 

Co ciekawe, na klientów czeka w sklepie jeszcze papierkowa robota. Muszą podpisać deklarację, że sami spożyją zakupiony alkohol i nie będą nim nikogo częstować.

Mistrzostwa Świata w Katarze

Na co powinni przygotować się kibice w Katarze? Ewa Wojnarska-Krajewska odradza chodzenia pijanemu po mieście i zagadywania do arabskich kobiet. Chociaż zasady co do alkoholu zostaną poluzowane na czas mistrzostw, to i tak nie będziemy mogli napić się wszędzie. 

Będzie on dostępny w określonych godzinach na stadionach i w strefach kibica oraz w niektórych restauracjach, które mają koncesję - tylko w tych miejscach będzie można spożywać alkohol

- dodała kobieta. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: