Spór z gminą o budowę kościoła. Ksiądz modli się o przekazanie działki - z 99 proc. obniżką

Ksiądz Józef Urban złożył już pismo w sprawie nabycia działki pod budowę kościoła. Wnioskował jednak o uzyskanie aż 99 proc. bonifikaty, informuje przewodnicząca rady gminy. - Chcemy sprzedać działkę, ale po cenach rynkowych. Gminy nie stać na sprzedawanie działki po obniżonych cenach - stwierdziła w rozmowie z portalem pruszczgdanski.naszemiasto.pl Anna Staniewicz, przewodnicząca rady gminy w Pszczółkach.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prośba ks. Józefa Urbana, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach o sprzedanie działki z 99 proc. bonifikatą wpłynęła do rady gminy na przełomie stycznia i lutego 2022 roku. Władze twierdzą jednak, iż w obecnej sytuacji gospodarczej przyznanie tak wysokiej obniżki "może zostać ocenione jako nieroztropne". Rada gminy zaproponowała rozłożenie kosztów na raty. Ksiądz nie daje jednak za wygraną.

Symboliczna złotówka

Proboszcz parafii w Pszczółkach kilka miesięcy temu zaproponował budowę nowego kościoła we wsi Skowarcz. Z danych Biura Informacji Publicznej wynika, że liczy ona nieco ponad 1,3 tys. mieszkańców. Ks. Józef Urban wskazał nawet konkretną działkę. Następnie złożył w gminie stosowne wnioski i zaznaczył, iż chciałby nabyć teren z 99-procentową bonifikatą, ponieważ, jak twierdzi, zezwala na to prawo. - Polski prawodawca przewiduje udzielenie bonifikaty na kupno działki na cele związane z kultem. Kiedyś budowałem kościół w Koszwałach. Ówczesny wójt Stanisław Zięba przekazał mi działkę za symboliczną złotówkę - powiedział ks. Urban w rozmowie z portalem pruszczgdanski.naszemiasto.pl. - W piśmie jest prośba o sprzedaż z bonifikatą, ale to już od gminy zależy jak wysoka ona będzie - dodaje.

Rada gminy: nas na to nie stać

- Do rady gminy wpłynęły prośby o sprzedaż gminnej działki. Początkowo miał to być 1 ha, potem zmieniono na 0,5 ha. Chcemy sprzedać działkę, ale po cenach rynkowych. Gminy nie stać na sprzedawanie działki po obniżonych cenach - wyjaśnia Anna Staniewicz, przewodnicząca rady gminy w Pszczółkach w rozmowie z portalem pruszczgdanski.naszemiasto.pl. Mamy wiele inwestycji do przeprowadzenia, na które mieszkańcy czekają. Czeka nas m.in. budowa szkoły w Różynach - dodaje. Jak się jednak okazuje, wniosek proboszcza zyskał poparcie Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego Tadeusza Wojdę. Mieszkańców gminy bardziej niepokoją jednak msze oraz specyficzne intencje, w jakich się odbywają. 

O Światło Ducha Świętego dla Pana Wójta

Ksiądz nie daje za wygraną, próbując wykorzystać wszelkie dostępne środki. Powstał już "krzyż czekający na swoje miejsce na placu kościelnym w Skowarczu". Odbył się różaniec "O Światło Ducha Świętego dla Pana Wójta i dla całej Rady Gminy Pszczółki w podjęciu decyzji o przydziale działki pod Kościół w Skowarczu". Ks. Józef Urban odprawił również msze w intencji decyzji o przydziale działki pod budowę świątyni. 

Czy kościół powstanie?

Rada gminy wystosowała specjalne pismo do proboszcza, w którym tłumaczy: "Wyrażamy obawę, że w perspektywie nadchodzących, a niewątpliwych trudności ekonomicznych, jakie czekają nas wszystkich, zastosowanie bonifikaty może zostać ocenione jako nieroztropne. Pełni rozterek zdecydowaliśmy się jednak na sprzedaż działki, co stanowić będzie o naszym szczerym poparciu dla tej inicjatywy". Organ będzie również wnioskował o zastosowanie sprzedaży ratalnej rozłożonej na 3 lata. Ksiądz Józef Urban traktuje jednak te deklaracje jako "puste obietnice".

Kiedyś będą obradować, ale na razie są to puste słowa. Kościół tam będzie, bo jeśli jest dzieło boże, to wcześniej czy później kościół tam będzie. Nie wiadomo, czy za czasów tej rady, czy za tego proboszcza, ale będzie.

- powiedział ks. Józef Urban w rozmowie z portalem pruszczgdanski.naszemiasto.pl.

Źródło: pruszczgdanski.naszemiasto.pl, Facebook

Więcej o: