Do Nowego Jorku przybyła "Królowa Bożego Narodzenia". Może i naga - ale nie sztuczna

W sobotę rano 25-metrowy świerk norweski został przywieziony na przyczepie z Queensbury do Nowego Jorku. Odległość między tymi miastami wynosi około 340 km. Olbrzymie drzewko stanęło przed Rockefeller Center na Manhattanie.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na słynnej nowojorskiej choince nie ma jeszcze ani 50 tysięcy światełek, ani gwiazdy z kryształu Swarovskiego. Mimo to, kiedy świerk przyjechał do miasta, wokół zgromadziło się wielu przechodniów. Nic dziwnego; drzewko przykuwa uwagę już samym rozmiarem. Ma 25 metrów wysokości i waży około 14 ton. 

Królowa Bożego Narodzenia

Jedna z najsłynniejszych choinek na świecie przy Rockefeller Center to symbol amerykańskich Świąt Bożego Narodzenia, przez niektórych okrzyknięta ich "Królową". Nowojorczycy spodziewają się, że w tym roku będzie równie piękna, jak w poprzednich latach. Jak donosi ABC7NY, około 90-letnie drzewko zostało ścięte w czwartek. Dwa dni później przetransportowano je do Nowego Jorku. Na uroczyste zapalenie lampek trzeba jeszcze poczekać, do 30 listopada. Od tego dnia do połowy stycznia świąteczny symbol będzie wystawiony na widok publiczny. 

Magiczna piątka

W tamtym roku nowojorską choinkę ozdobiło ponad 50 tysięcy lampek, a na jej szczycie umieszczono 408-kilogramową gwiazdę Swarovskiego, pokrytą trzema milionami kryształów. Amerykanie spodziewają się, że w tym roku będzie podobnie - dlatego tak tłumnie zjeżdżają w okolice Rockefeller Center. Według raportu Habitat for Humanity choinka (stojąca nie dłużej niż dwa miesiące) podziwiana jest przez około 500 tysięcy odwiedzających.

Wiecznie żywa

Wielu z przyjezdnych, oprócz podziwiania walorów estetycznych, zadaje sobie również pytanie, co dzieje się z tak potężnym drzewkiem po zakończeniu okresu świątecznego. Odpowiedź, pośród 50 tysięcy innych światełek, wydaje się być promykiem nadziei, który świeci najjaśniej. Okazuje się bowiem, iż - jak donosi Associated Press - kilkunastotonowa choinka zostanie przetworzona na tarcicę, a następnie przekazana do Habitat for Humanity - organizacji, która zapewnia domy dla potrzebujących rodzin. 

Źródła: ABC7NY, Associated Press, Business Insider

Więcej o: