Ameryka? Nie, to Polska! "Wielki Kanion" pół godziny drogi z Katowic

Wielki Kanion Kolorado w stanie Arizona to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Nie każdy jednak wie, że w naszym kraju znajduje się odpowiednik, który wywołuje mocne skojarzenia z tą kultową krainą.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kamieniołom Bobrowniki, bo o nim mowa, to dawna kopalnia dolomitu na terenie Bytomia oraz Tarnowskich Gór. Dojazd na miejsce jest łatwy. Przykładowo, z Katowic możemy dotrzeć w około pół godziny. Przez wielu nazywana Wielkim Kanionem Tarnogórskim, powstała na początku XX wieku, i działała nieprzerwanie do 1998 roku. To tam, przez wiele lat wydobywano kamień, którego głównym odbiorcą były huty żelaza. Kopalnia nie jest nazywana Wielkim Kanionem bez powodu. Oprócz swojego charakterystycznego zarysu, kojarzącego się z Kanionem w Kolorado, ten potężny obszar posiada powierzchnię ok. 45 ha, co czyni go jednym z największych dawnych zasobów w Polsce, a najgłębszy kamieniołom dochodzi aż do 60 metrów. 

 

Mimo swoich pokaźnych rozmiarów, Kamieniołom nie jest jednak największą kopalnią w Polsce. Za taką uważa się Kopalnię Granitu Strzelin. Jej długość wynosi 650, a szerokość, 300 metrów. Głębokość głównego wyrobiska sięga zaś 120 metrów.

Wielki Kanion Tarnogórski obecnie

Mimo tego, że kamieniołom już od dawna nie funkcjonuje, nadal żyje za sprawą ludzi, którzy wykorzystują go do celów rekreacyjnych. Na jego terenie znaleźć można kilka punktów widokowych, z którego można podziwiać piękne krajobrazy. Znajduję się tam też nawet stanowisko dokumentacyjne przyrody, w celu ochrony specyficznych form zwierząt i roślinności. Co ciekawe, zwiedzając kopalnię, możemy natknąć się na nadal działające tory, które są najdłużej działającą koleją w Europie. Ich wiek to prawie 170 lat! Wielki Kanion Tarnogórski jest też popularnym miejscem u motocyklistów crossowych. Jego szlaki idealnie nadają się jednak nie tylko na motocyklowe szaleństwo, ale też na wycieczki rowerowe. 

 

Należy pamiętać, że kopalnia, mimo tego że jest ogólno dostępnym terenem, nie jest jednak miejscem pozbawionym ryzyka. Jej obszary nie są zabezpieczone, a znajdujące się tam wapienie aktualnie są w marnym stanie, co powoduje ich osypywanie się. Niestety, ale kamieniołom, mimo tego że jest pięknym miejscem, ze względu na swój brak funkcjonalności jest coraz bardziej pochłaniany przez przyrodę...

Więcej o: