Zapomniane uzdrowisko wróci do łask? Zimą wystartują prace rewitalizacyjne

Uzdrowiska najchętniej wybierają seniorzy, ale nie tylko. W Polsce jest ich naprawdę wiele i cechują się różnorodnością. Do ich grona już wkrótce ma dołączyć nowe uzdrowisko - w Jaworzu na południu kraju. Prace rewitalizacyjne, mające przywrócić świetność tego miejsca, wystartują jeszcze tej zimy.

Wyjazd do uzdrowiska to coś, na co czeka wielu seniorów. To nie tylko doskonała okazja do podreperowania zdrowia i skorzystania z zabiegów leczniczych, ale też możliwość nawiązania nowych znajomości i zwiedzania. To właśnie z tych powodów miejsca te cieszą się ogromną popularnością.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Zapomniane uzdrowisko wróci do łask? Rewitalizacja jeszcze w tym roku

Jaworze chce znów stać się uzdrowiskiem. W czerwcu 2022 roku wójt Radosław Ostałkiewicz informował, że jest firma, która chętnie dokona odwiertu wód solankowych, jednak chce więcej pieniędzy za tę usługę, niż samorząd jest w stanie na to przeznaczyć.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Teraz, jak informuje portalkomunalny.pl, według szacunków kwota rewitalizacji ma wynieść pięć milionów złotych. Gmina Jaworze otrzymała na ten cel z rządowego Polskiego Ładu 4,4 miliona złotych, a samorząd przeznaczył na rewitalizację 600 tysięcy złotych.

Prace rewitalizacyjne mają wystartować jeszcze podczas tej zimy. Wystartują w pierwszym półroczu 2023 roku i potrwają około trzech miesięcy. Przeprowadzone mają zostać również badania powietrza i klimatu. Jak informuje wójt, prace zakończą się prawdopodobnie w 2024 roku.

Jaworze było uzdrowiskiem, ale straciło dawny blask. Czy go odzyska?

Jaworze na Śląsku Cieszyńskim dawniej pełniło funkcję uzdrowiska, jednak na początku XX wieku działalność została zawieszona. Wciąż jednak prowadzono tu zabiegi lecznicze. Z kolei w okresie międzywojennym powstawały tu sanatoria dla dzieci i kobiet.  

Jaworze było popularne - uzdrowisko odwiedzały znane osobistości - m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Julian Tuwim, czy Ignacy Daszyński. Z kolei Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni".

Więcej o: