Wyjazd do uzdrowiska to coś, na co czeka wielu seniorów. To nie tylko doskonała okazja do podreperowania zdrowia i skorzystania z zabiegów leczniczych, ale też możliwość nawiązania nowych znajomości i zwiedzania. To właśnie z tych powodów miejsca te cieszą się ogromną popularnością.
Jaworze chce znów stać się uzdrowiskiem. W czerwcu 2022 roku wójt Radosław Ostałkiewicz informował, że jest firma, która chętnie dokona odwiertu wód solankowych, jednak chce więcej pieniędzy za tę usługę, niż samorząd jest w stanie na to przeznaczyć.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Teraz, jak informuje portalkomunalny.pl, według szacunków kwota rewitalizacji ma wynieść pięć milionów złotych. Gmina Jaworze otrzymała na ten cel z rządowego Polskiego Ładu 4,4 miliona złotych, a samorząd przeznaczył na rewitalizację 600 tysięcy złotych.
Prace rewitalizacyjne mają wystartować jeszcze podczas tej zimy. Wystartują w pierwszym półroczu 2023 roku i potrwają około trzech miesięcy. Przeprowadzone mają zostać również badania powietrza i klimatu. Jak informuje wójt, prace zakończą się prawdopodobnie w 2024 roku.
Jaworze na Śląsku Cieszyńskim dawniej pełniło funkcję uzdrowiska, jednak na początku XX wieku działalność została zawieszona. Wciąż jednak prowadzono tu zabiegi lecznicze. Z kolei w okresie międzywojennym powstawały tu sanatoria dla dzieci i kobiet.
Jaworze było popularne - uzdrowisko odwiedzały znane osobistości - m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Julian Tuwim, czy Ignacy Daszyński. Z kolei Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni".