Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Takie miasta jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, czy Poznań wciąż przyciągają masy turystów przez cały rok. Wynika to z ich zabytków, historii, lub poszczególnych miejsc, które są warte odwiedzenia. Czasem jednak warto odpuścić wyjazd do wymienionych wyżej przykładowych metropolii, aby oddać się magii niezupełnie standardowych obszarów. Może okaże się nawet, że część z nich mamy pod swoim nosem?
Miasto położone w historycznym regionie małopolskiej ziemi krakowskiej, nad rzeką Babą. Nazywane jest srebrnym miastem, jak i kolebką polskiego górnictwa srebra czy ołowiu. Wynika to między innymi z miejskiej legendy, jakoby Czarnoksiężnik Twardowski nakazał diabłu gromadzić wokół Olkusza wszystkie swoje skarby. Gdy mieszkańcy miasta się o tym dowiedzieli, zaczęli je wydobywać co rozgniewało diabła. W efekcie ten rozkazał Babie zalać podziemne chodniki, aby dać nauczkę gwarkom oraz górnikom. W mieście mamy do wyboru dużo muzeów. Najciekawsze wydaje się być Muzeum Wikliny, oraz Muzeum Afrykanistyczne, z jedną z największych kolekcji w Polsce. Każdy, kto wybierze się do Olkusza, obowiązkowo powinien zwiedzić podziemia miasta. Trasy nie są długie, a przygotowane zostały w ten sposób, aby również dzieci znalazły coś dla siebie. Po drodze znajdziemy między innymi makietę Olkusza, gdzie możemy wyświetlić jego dowolny fragment, lub pozostałości po mennicy królewskiej, z której 60% monet zostało wybitych jeszcze za czasów króla Stefana Batorego!
To ukryte w Sudetach miasto zdecydowanie warto odwiedzić zimą. Wszystko za sprawą Kościoła Świętej Trójcy, które w zimowej scenerii prezentuje się wręcz niesamowicie. Ten malowniczy, żółty zamek jest najcenniejszym zabytkiem Boguszowa - Gorce, który stoi tam od 1722 roku. Przedtem jednak, na jego miejscu istniał drewniany odpowiednik, który w 1710 roku stanął w pożarze. Boguszów - Gorce posiada też najwyżej położony rynek w Polsce. Znajduje się on na wysokości 591, 58 m n.p.m. Na rynku tym znajduje się barokowa budowla z 1737 roku, która obecnie pełni rolę siedziby władz miasta.
Miasto, w którym spalono ponoć ostatnią czarownicę w Polsce, a wydarzyło się to na jego zamku. Ta gotycka budowla, stawiana w latach 1350-1401, to obowiązkowa atrakcja każdego turysty, który zdecyduje się odwiedzić Reszel. Jednak nie tylko zamek jest tu interesujący. Wymienić warto chociażby dwa średniowieczne mosty, wybudowane nad niewielką rzeczką Sajno. Miasto posiada również kanalizacyjne i wodociągowe systemy sanitaryjne, które istnieją od XIV wieku. Dzięki tym wszystkim zabytkom można powiedzieć, że Reszel to zdecydowany must have dla wielbicieli średniowiecznych klimatów!