Odkryj urok Chorwacji kontynentalnej. Miejsca, które warto odwiedzić nim dotrzesz nad Adriatyk

Wiele osób chętnie decyduje się na samochodową wyprawę do Chorwacji. Chociaż ten kraj niektórym kojarzy się głównie z wypoczynkiem nad morzem, ma do zaoferowania o wiele więcej. W materiale wymieniłam urokliwe miejsca w Chorwacji kontynentalnej, które warto odwiedzić.

Podczas podróży samochodem do Chorwacji turyści często decydują się na noclegi na Słowenii lub Węgrzech. Skoncentrowani na wyprawie nad Adriatyk, często nie biorą pod uwagę odpoczynku w Chorwacji kontynentalnej. Ten region ma jednak wiele do zaoferowania. Warto zboczyć z drogi, by odwiedzić lokalne winnice i gospodarstwa agroturystyczne, spróbować miejscowych specjałów i zobaczyć muzea. Oto propozycje z tego regionu, które szczególnie mnie zachwyciły. 

Malownicze winnice i smaczne restauracje

Chorwacja ma doskonałe warunki do uprawy winorośli i produkcji wina. Można więc skosztować tu wyjątkowych trunków w bajecznym otoczeniu natury. Miejscem, które szczególne polecam jest obiekt Zlatne Gorice położony w miejscowości Varaždin Breg, oddalonej o około godzinę drogi od Zagrzebia. Wzniesiony na malowniczym wzgórzu, w otoczeniu pól winogron budynek oferuje pokoje dla gości, którzy chcą odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujące się w piwnicach muzeum wina, w którym można dowiedzieć się więcej o produkcji i przechowywaniu trunku oraz o jego rodzajach. Sympatyczny i charyzmatyczny właściciel chętnie opowiada o swoich wyrobach i ich powstawaniu. Najpiękniejszym elementem tego miejsca jest restauracja położona na tarasie z którego rozciąga się widok na pole winogron. Serwowane w niej dania przygotowywane są ze świeżych, sezonowych produktów. Uwagę zwraca także estetyka ich podania. Mi szczególnie zasmakowała zupa dyniowo-koperkowa i pannacotta z puree z malin. Oczywiście do posiłku warto również skosztować lokalnego wina. Spragnieni malowniczych widoków mogą udać się również do położnej pół godziny od Varaždin wieży widokowej Maderkin Breg, z której można oglądać całą okolicę i podziwiać uprawy winogron.

WinnicaWinnica archiwum prywatne

Miłośnikom win i spędzania czasu na łonie natury mogę polecić również pensjonat Vulgec Breg położony na północy Chorwacji, zaledwie 7 km od miejscowości Krapina. To kompleks wypoczynkowy, na którego terenie znajduje się kort tenisowy oraz odkryty basen z tarasem i podgrzewaną wodą. W wolnej chwili można zrelaksować się na leżakach nad basenem albo wypożyczyć rowery. Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest także restauracja, w której serwowane są wina z własnej winnicy oraz pyszne dania kuchni regionalnej.

Piwnica z winemPiwnica z winem archiwum prywatne

Vulgec BregVulgec Breg archiwum prywatne

Muzeum Krapińskich Neandertalczyków w Krapinie

Miejscem, które zrobiło na mnie duże wrażenie jest Muzeum Krapińskich Neandertalczyków w Krapinie. Powstało nieopodal jaskini, w okolicach której w 1899 roku odnaleziono największe w Europie skupisko kości neandertalczyków liczące blisko 80 osób. Wśród nich odkryto również kości różnych zwierząt. Muzeum jest nowoczesne i multimedialne, co czyni je ciekawym zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na początku wyświetlony jest film przedstawiający możliwy scenariusz historii grupy neandertalczyków, których szczątki znaleziono na tym obszarze. Film jest bez lektora, co czyni go w pełni zrozumiałym także dla osób, które nie posługują się językiem angielskim, ani chorwackim. Pierwsze eksponaty nawiązują do początków odkryć w Krapinie. Tego, jak robotnicy wydobywający piasek z jaskini natrafili na kości i jak rozpoczęły się badania na tym terenie. Następnie przechodzimy do części muzeum poświęconej teorii ewolucji. Z pomocą ekranów multimedialnych, różnych modeli oraz prawdziwych eksponatów podziwiamy różne etapy kształtowania się wszechświata, poruszając się wzdłuż drogi przypominającej spiralę. Po ukształtowaniu Ziemi docieramy do momentu, w którym pojawiły się na niej pierwsze organizmy żywe, następnie dinozaury, aż w końcu pierwsze istotny człekokształtne - każdą z nich przedstawiły konkretne figury. Po ich minięciu widzimy makietę przedstawiającą grupę neandertalczyków przedstawioną na filmie. Oglądając kolejne eksponaty, w tym repliki szkieletu i czytając informacje na tablicach, modelach i ekranach możemy dowiedzieć się, na co chorowali, jak zmarli i co stanowiło podstawę ich diety. Podsumowując, ekspozycja, skupia się nie tylko na samym znalezisku, ale daje także odwiedzającym szerszy kontekst naukowy.

Muzeum Krapińskich Neandertalczyków w KrapinieMuzeum Krapińskich Neandertalczyków w Krapinie archiwum prywatne

Gospodarstwo turystyczne "Na malenom brijegu"

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia, które w szczególności poleciłabym rodzinom z dziećmi jest "Na malenom brijegu". To gospodarstwo agroturystyczne położone godzinę drogi od Zagrzebia. Znajduje się tam stadnina koni, malownicze wzgórze, ogród i las. Właściciele organizują też różne zabawy i warsztaty dla dzieci, które rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Przygotowali autorskie przedstawienie podczas którego opowiadają o magicznych istotach znajdujących się w lesie, a następnie organizując "poszukiwania zaginionego skarbu" .

Mapa okolicMapa okolic archiwum prywatne

To miejsce dobre również dla fanów turystyki jeździeckiej. Na miejscu dostępnych jest sześć koni, a turyści mogą skorzystać z lekcji jazdy konnej, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców. W zależności od preferencji można zdecydować się także na dłuższą przejażdżkę wzdłuż malowniczej trasy. Można również wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową. Na terenie gospodarstwa znajduje się jeden domek z ogrodem do wynajęcia gości, a w restauracji serwowane są dania kuchni lokalnej. 

StadninaStadnina archiwum prywatne

Gospodarstwo agroturystyczneGospodarstwo agroturystyczne archiwum prywatne

Więcej o: