Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Sama Padwa ma już dużo wspólnego z Polską. Wystarczy wspomnieć, że nasi rodacy patronują tam kilka kaplic, tak jak na przykład św. Stanisław w Bazylice il Santo. Znajdują się tam też pomniki Jana III Sobieskiego oraz Stefana Batorego. Kilku kolejnych studiowało też na padewskiej wszechnicy, z czego najważniejsze przykłady to Jan Kochanowski, Jan Zamoyski oraz Mikołaj Kopernik.
Jeśli chcemy choć w pewnym stopniu poczuć magię tego włoskiego miasta, a tym samym nie chcemy opuszczać granic, wystarczy wybrać się do Zamościa. W czym tkwi podobieństwo tych dwóch miast? Wszystko zaczęło się od wspomnianego już Jana Zamoyskiego, i od kontraktu, który podpisał w 1578 roku razem z Bernardo Morando, który był jego znajomym z Włoch. Kontrakt zakładał wybudowanie pałacu na terenie Zamościa. Jednak to właśnie dzięki Morando, który po przyjeździe do Polski zaprojektował plan miasta, Zamość kojarzy się z Padwą. W efekcie powstało miasto, które powszechnie określa się jako idealne. Wszystko dzięki jego renesansowej idei, która nawiązuje do koncepcji antropomorficznej. Charakteryzuje się ona tym, że elementy zabudowy odpowiadają poszczególnym częściom ciała.
Zabytki miasta wciąż przyciągają wielu turystów. Wyróżnić z nich można manierystyczno-barokowy ratusz, który znajduje się na starym mieście. Ratusz, zaprojektowany przez Morando, Jana Jaroszewicza i Jana Wolffa, w latach 1639-51 został przebudowany, i od tamtej pory znamy go w takiej formie jak dzisiaj. Samo stare miasto zostało wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dzięki rozwiniętej turystyce, Zamość posiada także pokaźną bazę noclegową. Funkcjonują tam zarówno sprawiające wrażenie wille i apartamenty, jak i zwykłe hotele, domki, oraz ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe.