Sekretne funkcje samolotów. Zauważają je tylko najbardziej spostrzegawczy pasażerowie

Każdy z nas jest w stanie z łatwością wymienić najbardziej podstawowe części lub miejsca w samolocie. Jednak na pokładzie kryje się także wiele ukrytych elementów, które nie zawsze przyciągają naszą uwagę. Warto o nich wiedzieć, bo niektóre z nich mogą ułatwić podróż.

Podróż samolotem to dla wielu osób stresująca i wyczerpująca aktywność. Pakowanie, przejście przez kontrolę bezpieczeństwa czy dotarcie do bramek na czas to tylko niektóre elementy, które sprawiają, że jedyne, o czym marzymy to sen. Inna grupa pasażerów, zafascynowana lataniem, chętnie wygląda za okno lub rozgląda się po pokładzie. Zdarza się wówczas, że ich wzrok przyciągają nietypowe szczegóły. Do czego one służą? Zdradzamy ukryte funkcje samolotów, o których nie wszyscy mają pojęcie. 

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Ten sekretny przycisk da ci więcej miejsca

Pasażerowie zwykle dzielą się na dwa typy ludzi - na tych lubiących miejsca przy oknie oraz tych, wybierających siedzenia przy przejściu (w końcu mało kto lubi podróżować na środku). Jeżeli należycie do tego drugiego grona, to mamy dla was dobrą wiadomość. Pod podłokietnikiem znajdziecie ukryty przycisk, który służy do szybszego opuszczenia samolotu w razie niebezpieczeństwa. Jednak możecie z niego korzystać także podczas regularnego lotu. Jego naciśnięcie sprawi, że będziecie mogli podnieść podłokietnik w górę, automatycznie zyskując więcej miejsca na relaks.

Popielniczki w łazienkach

Chociaż palenie w samolotach jest zakazane, to najbardziej spostrzegawczy pasażerowie mogą zauważyć, że nawet w nowszych maszynach wciąż znajdziemy popielniczki w łazience. Powód jest prosty - rozwiązanie to ma służyć w przypadku złamania zasad przez palaczy. W końcu lepiej, by wyrzucili papierosy do popielniczki niż kosza, który mógłby wywołać pożar na pokładzie. 

Ukryte poręcze i łatwiejsze poruszanie po pokładzie

Zwróciliście uwagę, że stewardesy zawsze dotykają schowków na bagaże, gdy przechodzą korytarzem? Dzieje się to nie bez powodu. Znajdują się na nich wyżłobione krawędzie, które zapewniają lepszą przyczepność i umożliwiają łatwiejsze poruszanie. Dzięki temu będziecie mogli bez problemu przejść do łazienki, nie dotykając siedzeń współpasażerów. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: