Dwa polskie jarmarki bożonarodzeniowe docenione przez Brytyjczyków. To tu najlepiej czuć ducha świąt

Kolorowe światełka, strzeliste choinki i aromatyczne zapachy. Jarmarki bożonarodzeniowe co roku zachwycają miłośników świątecznego klimatu na całym świecie. Niektóre z nich są jednak szczególne. Poznajcie zestawienie najpiękniejszych jarmarków w Europie.

Jarmarki bożonarodzeniowe narodziły się w późnym średniowieczu w Niemczech. Jednym z najstarszych jest ten mający miejsce w Dreźnie - odbywa się on już od blisko 600 lat. Obecnie ducha świąt możemy poczuć co roku w całej Europie. To właśnie w grudniu mieszkańcy i turyści gromadzą się na kolorowych wydarzeniach, pełnych świątecznych zapachów i dekoracji. Które z nich warto odwiedzić? "The Times" przygotował zestawienie 24 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

Według brytyjskiego dziennika "The Times" świąteczną atmosferę najlepiej można poczuć w Niemczech oraz Austrii. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się Kolonia, która organizuje kilka jarmarków bożonarodzeniowych. Największy, a zarazem najpiękniejszy, mieści się tuż pod słynną katedrą, w samym sercu miasta. Na drugim miejscu znalazło się rodzinne miasto Mozarta - austriacki Salzburg, a podium zamknął Berlin. Co ciekawe, w stolicy Niemiec odbywa się około 80 tego typu wydarzeń, w tym jeden... dla psów. Zdaniem "The Times" najpiękniejszy ma miejsce na wspaniałym placu Gendarmenmarkt. 

Polskie jarmarki w zestawieniu

Jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się także we wielu miastach Polski, jednak niektóre z nich mogą poszczycić się szczególnie świąteczną atmosferą. Dwa z nich zostały docenione przez brytyjski dziennik.

Jarmark w Gdańsku, który znalazł się na 16. pozycji, każdego roku oferuje liczne atrakcje. To właśnie tutaj w grudniu wybierają się nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale i turyści z całej Polski. Nic w tym dziwnego. Miasto zamienia się w istną zimową krainę czarów z paradą elfów, mówiącym łosiem i bajkową karuzelą. 

Z kolei dwa miejsca niżej uplasował się Kraków. Stolica Małopolski została doceniona m.in. ze względu na wspaniały klimat średniowiecznego rynku, drewniane ozdoby świąteczne i wyszukane szopki, które idealnie nadają się na prezenty. Na polskich jarmarkach zachwycają także aromatyczne zapachy grzanego wina i polskich dań. 

Oto jak prezentuje się pełne zestawienie najpiękniejszych jarmarków w Europie: 

 1. Kolonia (Niemcy),
 2. Salzburg (Austria),
 3. Berlin (Niemcy),
 4. Budapeszt (Węgry),
 5. Praga (Czechy),
 6. Strasburg (Francja),
 7. Göteborg (Szwecja),
 8. Bratysława (Słowacja),
 9. Czeskie Budziejowice i Czeski Krumlow (Czechy),
 10. Wiedeń (Austria),
 11. Kopenhaga (Dania),
 12. Tallin (Estonia),
 13. Bruksela (Belgia),
 14. Bazylea (Szwajcaria),
 15. Edynburg (Szkocja),
 16. Gdańsk (Polska),
 17. Metz (Francja),
 18. Kraków (Polska),
 19. Esslingen (Niemcy),
 20. Norymberga (Niemcy),
 21. Sewilla (Hiszpania),
 22. Zagrzeb (Chorwacja),
 23. Brugia (Belgia),
 24. Merano (Włochy).

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: