Sensacyjne znalezisko w Toskanii. Archeolodzy odkryli ponad dwa tuziny świetnie zachowanych posągów

Archeolodzy z Włoch pochwalili się niebywałym odkryciem. W San Casciano w Toskanii znaleźli 24 posągi wykonane z brązu. Świetnie zachowane postaci przeleżały w błocie w dawnym basenie starożytnych term około 2300 lat.

Jak podaje Agencja Reutera, posągi zostały odkryte przez archeologów w San Casciano dei Bagni - w mieście na wzgórzu zlokalizowanym w prowincji Siena, czyli około 160 kilometrów na północ od Rzymu. To właśnie tam od 2019 roku grupa naukowców bada błotniste ruiny starożytnej łaźni. To, co odkryli, przerosłe jednak najśmielsze oczekiwania.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Sensacyjne znalezisko w Toskanii. Posągi, monety i inne cenne przedmioty

Archeolodzy w San Casciano w Toskanii odnaleźli 24 duże posągi i kilka mniejszych. Jak podaje Reuters, przedstawiają bogów - Apolla i Higieję oraz cesarzy, matrony i efebów - i zostały wykonane z brązu. Miały zdobić termy, których czasy świetności datuje się na przełom II wieku przed naszą erą i pierwszy wiek naszej ery.

Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Poza nimi odnaleziono również sześć tysięcy monet z łacińskimi i etruskimi inskrypcjami oraz wiele innych cennych przedmiotów, które składano bogom w darze.

Odnalezione posągi przewieziono do laboratorium konserwatorskiego w Grosseto. Po zakończeniu prac, w których mają wziąć udział naukowcy z całego świata, trafią do muzeum w San Casciano.

Przełomowe odkrycie archeologiczne. "Włochy są krajem ogromnych i wyjątkowych skarbów"

To bardzo znaczące, wyjątkowe odkrycie

 - powiedział agencji Reutera Jacopo Tabolli, adiunkt z Uniwersytetu dla Cudzoziemców w Sienie, który koordynuje prace archeologiczne.

Wyjątkowe odkrycie po raz kolejny potwierdza, że Włochy są krajem ogromnych i wyjątkowych skarbów

 - mówił z kolei minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Więcej o: