Gdzie morsować w Polsce? W te miejsca kieruje się wzrok miłośników zimnych kąpieli

Morsowanie z roku na rok staje się coraz popularniejsze, a w wielu miastach powstają specjalne kluby zrzeszające miłośników tej aktywności. Nic w tym dziwnego. Zimne kąpiele niosą za sobą wiele zbawiennych właściwości dla naszego organizmu. Gdzie znajdziemy najlepsze miejsca na morsowanie w Polsce?

Przez morsowanie rozumiemy formę rekreacji polegającą na zanurzaniu lub krótkich kąpielach w zimnej wodzie. Jego zwolennicy wybierają się w tym celu nad jeziora, rzeki, morze, a także inne zbiorniki wodne. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy robić to także w wannie. Dlaczego ta aktywność jest tak popularna? Spieszymy z odpowiedzią.  

Zobacz wideo Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię

Dlaczego warto morsować? 

W okresie jesienno-zimowym internauci zalewają media społecznościowe relacjami z morsowania. U wielu osób wciąż znajduje się to na liście rzeczy do odhaczenia. Co wpływa na tak dużą popularność zimnych kąpieli? Przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych. Morsując, zwiększamy odporność i wydolność układu sercowo-naczyniowego, poprawiamy przemianę materii, krążenie, kondycję skóry, a także szybciej spalamy kalorie.

Przypadkiem nie są również uśmiechnięte twarze osób wychodzących z wody. Morsowanie to świetny sposób na poprawę samopoczucia. Organizm wydziela wówczas endorfiny, które są odpowiedzialne za dobry humor. To także ogromna satysfakcja - w końcu pokonujemy swoje słabości, strach czy dyskomfort. 

Oczywiście, aby móc skorzystać z dobroczynnych właściwości morsowania, należy pamiętać o regularności. Warto zacząć od minutowej kąpieli dwa razy w tygodniu, stopniowo zwiększając czas. Wcześniej powinniśmy jednak sprawdzić u lekarza, czy nie występują do tego żadne przeciwskazania, a pierwsze próby powinny odbyć się pod okiem doświadczonych morsów. 

Gdzie morsować w Polsce?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją najlepsze miejsca do morsowania. Zdaniem wielu miłośników tej aktywności nada się do tego każdy zbiornik wodny z zimną wodą. Krótkie kąpiele można odbywać w morzu, jeziorze, rzece, a nawet w wannie. 

Oczy morsów często kierują się jednak w stronę Mielna. To właśnie tam co roku ma miejsce Międzynarodowy Zlot Morsów, który jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce, a także jednym z największych na świecie. W lutym 2022 roku do wody weszło tu wspólnie 8576 osób. 

Świetnym miejscem do morsowania jest także Gdańsk Jelitkowo. Znajdziemy tu Gdański Klub Morsów, czyli najstarszą organizację w Polsce zrzeszającą miłośników zimnych kąpieli. W każdy zimowy weekend organizują oni wspólne wejścia do wody. W Krakowie warto wybrać się nad zlokalizowany w dzielnicy Podgórze zalew Bagry, natomiast w okolicach Warszawy - nad Jeziorko Czerniakowskie.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: