Załoga zabrała mu telefon i uniemożliwiła wyjście z samolotu. Wszystko przez jedno zdjęcie

Jedno zdjęcie wykonane na pokładzie samolotu może przysporzyć wielu kłopotów. Przekonał się o tym pasażer jednej z linii lotniczych. Załoga uniemożliwiła mu opuszczenie maszyny, dopóki nie pokaże im zawartości telefonu.

W piątek, 28 października amerykański fotograf Jeremy Dwyer-Lindgren wybrał się w podróż z linią American Airlines. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po wylądowaniu załoga nie chciała... wypuścić go z samolotu. 

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Mężczyzna zatrzymany na pokładzie 

Jak się okazało, fotograf pochodzący ze Seattle wykonał zdjęcie kabiny samolotu. Nie spodobało się to jednak załodze, która uniemożliwiła mu opuszczenie maszyny.

Uczciwe pytanie: czy członek załogi może fizycznie uniemożliwić mi wyjście z samolotu, dopóki nie pokażę mu zawartości mojego telefonu? Chcieli zobaczyć ostatnie 3 zdjęcia), aby sprawdzić, czy nie uwieczniłem ich na jednym z nich

- zapytał na Twitterze zdezorientowany mężczyzna. 

Przyznał, że był już prawie na zewnątrz samolotu, gdy stewardesa poprosiła, by kapitan sprowadził go z powrotem do kabiny. Następnie załoga miała wyrwać telefon z jego rąk, by obejrzeć zrobione przez niego fotografie. Powoływali się oni na zasady dotyczące wykonywania zdjęć pracowników bez ich zgody.

Linia lotnicza przeprasza 

Jeremy Dwyer-Lindgren przyznał później na Twitterze, że American Airlines skontaktowały się z nim w celu wyjaśnienia sprawy. Przewoźnik przeprosił go i przyznał, że pracownicy nie mają prawa konfiskować pasażerom telefonu. 

Powiedzieli, że wszczęli wewnętrzne dochodzenie w sprawie incydentu, będą rozmawiać z załogą i użyją tego do przyjrzenia się swoim zasadom dotyczących wykonywania zdjęć i filmów

- napisał, dodając, że nie zaoferowano mu przy tym żadnej rekompensaty. 

Polityka robienia zdjęć w samolocie

Sytuacja, która przytrafiła się fotografowi, nie była pierwszym tego typu przypadkiem. Niektórzy użytkownicy Twittera wyrażali oburzenie zachowaniem załogi, inni dzielili się podobnymi doświadczeniami ze swoich podróży. 

Załoga nalegała na usunięcie zdjęć, ale to było podczas lotu. Leciałem z TransAsia Airways [...] Po prostu robiłem zdjęcia kabiny i nic więcej

- napisał jeden z internautów. 

Czy można zatem robić zdjęcia na pokładach samolotu? Nie istnieje konkretne prawo, które by tego zakazywało. Jednak jak wynika z czasopisma pokładowego American Airlines "używanie małych aparatów lub urządzeń mobilnych do fotografowania i wideo jest dozwolone na pokładzie, pod warunkiem że celem jest rejestrowanie wydarzeń osobistych". Zabronione jest uwiecznianie personelu lub innych klientów. 

W niektórych krajach wykonanie zdjęć bez pytania może być uznane za naruszenie prywatności. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze jest to niezgodne z prawem.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: