"Większa liczba kobiet w saunowaniu łagodzi obyczaje". Łódzki aquapark zalany falą krytyki

- Nad procentowym zwiększeniem obecności pań w saunarium pracujemy od 2017 roku. Uważamy, że większa liczba kobiet w saunowaniu łagodzi obyczaje. - informuje Aquapark Fala w oficjalnym komunikacie. Jest on odpowiedzią na falę krytyki, która spłynęła na obiekt po - jak twierdzą internauci - "seksistowskich" regulacjach wprowadzonych niedawno w Strefie Saun.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Aquapark Fala w Łodzi jest jednym z największych parków wodnych w Polsce. Oprócz basenów i zjeżdżalni posiada również strefę saun i spa. Według opinii z Google, których jest ponad 14 tysięcy, do tej pory obiekt zyskał 4,4/5 gwiazdek. Można jednak przypuszczać, że dotychczasowe zadowolenie klientów zostało nieco rozmyte przez falę krytyki, która spłynęła na łódzki park wodny. Wszystko przez zmianę regulaminu zajmowania miejsc w saunie. 

Granica dobrego wychowania

Jak czytamy w regulaminie Aquaparku Fala o zajmowaniu miejsc podczas naparzań w saunach fińskich: "Podczas wpuszczania klientów na kolejne poziomy sauny pierwszeństwo wejścia mają kobiety, następnie pary mieszane i pozostali do zapełnienia poziomu ław". Owi "pozostali" zdecydowali się zabrać głos, najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych. Internauci grzmią, iż tego typu regulacje są przejawem dyskryminacji mężczyzn. Pytają również, z niekrytą ironią, czy wstęp do saun mają wyłącznie pary heteroseksualne.

Na ceremoniach saunowania już panie wchodzą jako pierwsze, teraz jakaś mądra głowa wymyśliła, że po samotnych paniach wchodzą pary a gdzie reszta??? Osoby niepełnosprawne, samotni panowie, czy my nie płacimy za wejście na sauny?

- napisał jeden z internautów pod wpisem na Facebooku. 

Savoir-vivre

Do tej pory regulamin zawierał dość przejrzyste zasady, jak zauważa lokalny portal tulodz.pl. Saunamistrz na początku wpuszczał osoby, które chciały zająć najwyższą półkę w saunie. Następnie środkową, a na końcu najniższą. "Podczas wpuszczania klientów na kolejne poziomy sauny pierwszeństwo wejścia mają kobiety" - zaznaczono wyraźnie. W ostatnim czasie regulacje uległy jednak zmianie. W zaktualizowanej wersji "pierwszeństwo wejścia mają kobiety, następnie pary mieszane i pozostali do zapełnienia poziomu ław". W związku z tą decyzją łódzki aquapark znalazł się w ogniu krytyki. 

Kto nie był i nie wie, jak to może wyglądać to polecam przyjść (...). Wszyscy się przepychają i krzyczą do siebie kto będzie z nim w parze - facet z facetem, kobieta z kobietą (...)

- napisała jedna z użytkowniczek Facebooka. Z kolei inni dodają:

Jawna dyskryminacja.
Ale segregujecie i dajecie przywileje tylko ze względu na płeć (kobiety) i orientację seksualną (pary mieszane) czy kolor skóry albo wyznanie również?

Siła większości

- Stosujemy się do ogólnie przyjętych zasad savoir-vivre, obowiązujących w naszej kulturze według reguły: "Panie mają pierwszeństwo przed Panami". - zaznaczono w komunikacie Aquaparku Fala. W dalszej jego części czytamy również: 

Zdajemy sobie sprawę, że nie istnieją idealne rozwiązania. Wiemy, że część klientów jest niezadowolonych z nowej praktyki, ale zdecydowana większość zmiany poparła.

Mimo zapewnień o poparciu większości, zmiany w regulaminie łódzkiego aquaparku wywołały oburzenie i falę krytycznych komentarzy. Jak donoszą lokalne media, niektórzy mężczyźni nie zwlekają; chcąc ominąć nowe zapisy, pośpiesznie rozpoczynają poszukiwania swojej saunowej partnerki. 

Źródło: Facebook, aquapark.lodz.pl, tulodz.pl

Więcej o: