Galaretki z kosmosu przyłapane w Karkonoszach. Tajemniczej substancji przypisuje się nieziemskie pochodzenie

Nietypowe odkrycia, które co jakiś czas obiegają media społecznościowe, pokazują nam, jak wciąż słabo znamy naszą planetę. Karkonoski Park Narodowy podzielił się "galaretkami z kosmosu" znalezionymi w rejonie Karpacza. Czym jest tajemnicza substancja?

Podczas leśnych spacerów można natknąć się na nietypowe okazy. Internauci chętnie dzielą się znaleziskami w mediach społecznościowych w poszukiwaniu odpowiedzi, jednak jak się okazuje, niektóre z nich stanowią zagadkę nawet dla leśników i naukowców. 

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Galaretki z kosmosu przybyły do Karpacza

We wtorek, 8 listopada na facebookowym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego pojawił się zagadkowy post opatrzony serią zdjęć. Przedstawiają one dziwną substancję położoną na mchu i przywodzącą na myśl białą galaretkę.  

Galaretki z kosmosu - tak o tych dziwnych galaretkach pisano w niektórych publikacjach, wskazując na ich "obce", nieziemskie pochodzenie. Te ze zdjęć są w rejonie Karpacza. Nie są to grzyby ani żadne inne znane organizmy

- czytamy na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego. 

Czym jest tajemnicza substancja? 

Niektórzy uważają, że tajemnicze galaretki to pewnego rodzaju wydzielina ślimaków. Wcześniej wielokrotnie mówiono, że jest to grzyb, a dokładniej kisielnica przeźroczysta. Ta teoria jednak szybko została obalona. 

Zdaniem duńskiej badaczki Marie Roland substancja to nic innego jak żabi lub ropuszy skrzek, czyli otoczone śluzem zapłodnione jaja. Jak tłumaczyła w publikacji z 2015 roku, dzieje się tak po ich konsumpcji, a następnie wydaleniu przez drapieżne ptaki, takie jak krogulce czy myszołowy. 

Niezłożony jeszcze skrzek napęczniał w żołądkach drapieżników, które go zwróciły. Skrzek normalnie pęcznieje w kontakcie z wodą, chroniąc złożone przez płazy jaja

- pisał Karkonoski Park Narodowy. 

Wiele osób podważa jednak i tę teorię. W końcu żaby składają skrzek wiosną i na początku lata. Zdaniem parku trudno wskazać jednoznaczne rozwiązanie zagadki. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: