Ta wieś miała ważne znaczenie dla chorych na gruźlicę. Powstało tu pierwsze takie sanatorium na świecie

Na Dolnym Śląsku, w otoczeniu gór i lasów mieści się niewielka wieś, która dawniej miała niezwykle ważne znaczenie. To właśnie tu w XIX wieku powstało pierwsze na świecie sanatorium dla chorych na gruźlice. Dziś Sokołowsko zachwyca malowniczymi widokami i marzy o odzyskaniu statusu uzdrowiska.

Sokołowsko to niewielka wieś zlokalizowana w województwie dolnośląskim, zaledwie kilkanaście kilometrów od Wałbrzycha. Wyróżnia ją przede wszystkim urokliwe położenie w otoczeniu lasów i Gór Suchych. Chociaż szczyty te są niewielkie, to każdego roku zachwycają turystów wybierających się w te rejony. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że z uzdrowiskiem związana jest ciekawa historia. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Sokołowsko - pierwsze sanatorium przeciwgruźlicze na świecie

Sokołowsko było małą wsią, która początkowo nie wyróżniała się na tle innych. Jej piękno zostało dostrzeżone w 1849 roku przez hrabinę von Colomb, która wybrała się tam na wypoczynek. Niezwykły górski krajobraz tak zachwycił kobietę, że namówiła swojego szwagra doktora Hermanna Brehmera, by stworzył tam ośrodek leczenia uzdrowiskowego. 

Tak też się stało. Już sześć lat później w miejscowości zaczęło działać pierwsze na świecie sanatorium przeciwgruźlicze, w którym wykorzystywano innowacyjny sposób leczenia - klimatyczno-dietetyczny. Później w szwajcarskim Davos powstał podobny ośrodek. Co ciekawe, mimo że to Sokołowsko było pionierem w tej kwestii, to zaczęto nazywać je "śląskim Davos". 

Sokołowsko po II wojnie światowej

Dawniej wieś nazywała się Görbersdorf. Po wojnie zmieniono je na cześć profesora Alfreda Sokołowskiego - blskiego współpracownika doktora Brehmera. Na miejscu pozostało uzdrowisko o profilu przeciwgruźliczym, jednak z biegiem czasu zmieniano je w kierunku leczenia chorób dróg oddechowych.

Z Sokołowskiem związanych było także wiele znanych osób. Dawniej mieszkał tu reżyser Krzysztof Kieślowski. Obecnie na jego cześć odbywa się tu od 2011 roku festiwal filmowy - "Hommage à Kieślowski". We wsi urodził się również redaktor naczelny "Polityki" - Jerzy Baczyński. 

Sokołowsko odzyska status uzdrowiska?

W 2005 roku dzieło doktora Brehmera zostało spalone. Dwa lata później miejsce zyskało nowego właściciela - Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, która tworzy tam Międzynarodowe Laboratorium Kultury razem z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Teraz Sokołowsko chciałoby odzyskać status uzdrowiska. Pomóc ma w tym remont zabytkowego szpitala - Białego Orła. Budynek ma zostać przystosowany do przeprowadzania rehabilitacji oraz opieki długoterminowej.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: