Szczodre to wieś, która znajduje się między drogą ekspresową S8, a "starą ósemką" z Wrocławia do Długołęki. Chcąc dojechać do pozostałości pałacu Sybilli, należy w Długołęce z ul. Wrocławskiej skręcić w Parkową. Na miejscu zastaniemy ruiny, które przypominają o tym, jak wspaniałe było to miejsce.
Pałac w Szczodrem, zbudowany był w latach 1685-1692 jako rezydencja książąt oleśnickich. Po rozbudowie w latach 60. i 70. XIX wieku, został okrzyknięty "Śląskim Windsorem". Spotkał go jednak bardzo smutny los. Po pożarze w 1945 roku przeprowadzono rozbiórkę. Do 1957 roku największą część przepięknego pałacu wyburzył Powiatowy Oddział Rozbiórkowo-Porządkowy z Oleśnicy. Materiał z ruin posłużył do odbudowy Warszawy po wojnie. W latach 80. wyburzono ostatnie mury pałacu. Tuż po tym pałac ogłoszono zabytkiem.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W czasach świetności opuszczony pałac Sybilli w Szczodrem składał się z 400 pomieszczeń zaprojektowanych w stylu neogotyku angielskiego. W jadalni miały rosnąć czereśnie i melony. Znajdować miał się tu również stół wykonany z 200 rodzajów marmuru. Z kolei zaprojektowany specjalnie ogród angielski robił ogromne wrażenie, a pełne przepychu wnętrza oraz dziki zwierzyniec, gdzie urządzano polowania, sprawiały, że każdy chciał zostać tu zaproszony.
Po pięknie tego ogromnego kompleksu nie ma już niemal śladów. Obecnie możemy zobaczyć tam wyłącznie pałacowe oficyny. Park, po którym dawniej spacerowali arystokraci, dziś jest zarośnięty drzewami, tworzącymi las.