Jakie są zasady wyjazdu do sanatoriów? Nie wszyscy mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego

Zabiegi lecznicze, odwiedzanie ciekawych miejsc czy udział w rozrywkach kulturalnych to tylko niektóre powody, dla których warto udać się do sanatorium. Jednak jak zorganizować tego typu wyjazd? Podpowiadamy, jakie są zasady i co warto wiedzieć.

Wyjazd to sanatorium to świetny sposób na dojście do siebie po wyczerpującej chorobie, skorzystanie z zabiegów leczniczych czy wzmocnienie odporności. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tego typu leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjenci muszą najpierw spełniać określone wymagania.  

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jakie są zasady wyjazdu do sanatoriów? Nie wszyscy mogą skorzystać

Z leczenia w sanatorium mogą skorzystać osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Podczas wizyty medyk ocenia stan zdrowia pacjenta, a także sprawdza, czy nie występują żadne przeciwskazania do skorzystania z wyjazdu. Na leczenie kierowane są osoby, które cierpią na choroby przewlekłe i zawodowe, a także te, które wymagają rehabilitacji po schorzeniach, operacjach oraz wypadkach.

Wielu kuracjuszy boi się, że sanatoria będą droższe. Sanatoria w Polsce czeka rewolucja. Ministerstwo zmieni system dopłat do pobytu

Co ważne, do sanatorium mogą wybrać się jedynie osoby samodzielne i zdolne do korzystania z zabiegów oraz wystarczająco sprawne, by odbyć podróż. Skierowania nie otrzymają pacjenci, którzy korzystali już z tego typu pobytu w ciągu ostatnich 18 miesięcy. 

Lekarz wystawił skierowanie - co dalej? 

W kolejnym etapie skierowanie należy przekazać do wojewódzkiego NFZ w ciągu 30 dni od jego wystawienia. To tam specjalista rozpatruje wniosek i ocenia, czy pacjentowi przysługuje leczenie uzdrowiskowe. Decyduje również, jaki region będzie dla niego odpowiedni. W przypadku zakwalifikowania w ciągu 30 dni otrzyma informacje, na jakie leczenie uzdrowiskowe został zakwalifikowany. Otrzymuje również numer skierowania, który umożliwia śledzenie kolejki. 

Malownicza Muszyna-Zdrój zachwyca o każdej porze roku. Malownicza Muszyna-Zdrój. Sanatorium idealne na jesień i zimę

Nadchodzą duże zmiany 

Już niebawem polskie sanatoria czeka rewolucja. Od 2024 roku to pacjenci będą decydować o tym, gdzie chcieliby udać się na leczenie uzdrowiskowe. Uproszczone zostaną także skierowania, które będą wystawiane w formie elektronicznej. Kuracjusze otrzymają specjalny kod, za pomocą którego zarejestrują się do wybranego sanatorium. To od nich będzie zależało, czy będą chcieli czekać w kolejce, czy wybrać mniej oblegane miejsce. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: