Jakie są zasady wyjazdu do sanatoriów? Nie wszyscy mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego

Zabiegi lecznicze, odwiedzanie ciekawych miejsc czy udział w rozrywkach kulturalnych to tylko niektóre powody, dla których warto udać się do sanatorium. Jednak jak zorganizować tego typu wyjazd? Podpowiadamy, jakie są zasady i co warto wiedzieć.

Wyjazd to sanatorium to świetny sposób na dojście do siebie po wyczerpującej chorobie, skorzystanie z zabiegów leczniczych czy wzmocnienie odporności. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tego typu leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjenci muszą najpierw spełniać określone wymagania.  

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jakie są zasady wyjazdu do sanatoriów? Nie wszyscy mogą skorzystać

Z leczenia w sanatorium mogą skorzystać osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Podczas wizyty medyk ocenia stan zdrowia pacjenta, a także sprawdza, czy nie występują żadne przeciwskazania do skorzystania z wyjazdu. Na leczenie kierowane są osoby, które cierpią na choroby przewlekłe i zawodowe, a także te, które wymagają rehabilitacji po schorzeniach, operacjach oraz wypadkach.

Co ważne, do sanatorium mogą wybrać się jedynie osoby samodzielne i zdolne do korzystania z zabiegów oraz wystarczająco sprawne, by odbyć podróż. Skierowania nie otrzymają pacjenci, którzy korzystali już z tego typu pobytu w ciągu ostatnich 18 miesięcy. 

Lekarz wystawił skierowanie - co dalej? 

W kolejnym etapie skierowanie należy przekazać do wojewódzkiego NFZ w ciągu 30 dni od jego wystawienia. To tam specjalista rozpatruje wniosek i ocenia, czy pacjentowi przysługuje leczenie uzdrowiskowe. Decyduje również, jaki region będzie dla niego odpowiedni. W przypadku zakwalifikowania w ciągu 30 dni otrzyma informacje, na jakie leczenie uzdrowiskowe został zakwalifikowany. Otrzymuje również numer skierowania, który umożliwia śledzenie kolejki. 

Nadchodzą duże zmiany 

Już niebawem polskie sanatoria czeka rewolucja. Od 2024 roku to pacjenci będą decydować o tym, gdzie chcieliby udać się na leczenie uzdrowiskowe. Uproszczone zostaną także skierowania, które będą wystawiane w formie elektronicznej. Kuracjusze otrzymają specjalny kod, za pomocą którego zarejestrują się do wybranego sanatorium. To od nich będzie zależało, czy będą chcieli czekać w kolejce, czy wybrać mniej oblegane miejsce. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: