Wyjątkowa atrakcja w górach ma już lata świetności za sobą? Internauci: "Na żywo tragedia"

Niedzica to urokliwa wieś położona w województwie małopolskim. Turyści chętnie przyjeżdżają tu, by odwiedzić słynny zamek, uprawiać sporty wodne w przystani czy skorzystać ośrodka narciarskiego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że znajduje się tam także niezwykły trójwymiarowy obraz.

Murale i różnego rodzaju malowidła wypełniają przestrzeń miejską i stanowią niemałą atrakcję we wielu miejscowościach na całym świecie. Jedno z tego typu zachwycających dzieł możemy zobaczyć m.in. w Niedzicy. To właśnie tam przed laty powstał wyjątkowy obraz stworzony przez Ryszarda Paprockiego oraz Zbigniewa Wojkowskiego. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Niezwykłe malowidło w Niedzicy 

Kolorowy obraz 3D o nazwie "Moc Żywiołów" powstał w 2011 roku na słynnej zaporze wodnej w Niedzicy. Dzieło mierzy 34 metry długości i przedstawia zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami oraz sylwetkami ludzi, obserwowanymi z odległości 50 metrów. Stojąc tam w odpowiednim miejscu, można zobaczyć wyjątkowy efekt trójwymiarowości. 

Pomysł na stworzenie "Mocy Żywiołów" pojawił się w Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica. Autorzy chcieli w ciekawy sposób przekazać turystom dydaktyczne aspekty funkcjonowania elektrowni wodnej.

Niepopularna atrakcja Niedzicy 

Chociaż obraz niewątpliwie zachwyca, to wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Turyści odwiedzający małopolską wieś chętnie wybierają się do średniowiecznego zamku, wypożyczają sprzęt wodny, a zimą oddają się białemu szaleństwu w ośrodku narciarskim. Często pomijają przy tym atrakcję znajdującą się na zaporze. 

Mam wrażenie, że ludzie nie wiedzą, że tam jest taki malunek na moście. Jeśli już są w pobliżu, to idą szybciej zwiedzić zamek. Nam taksówkarz powiedział, że warto pójść na ten most, tak to też byśmy nie wiedzieli 

- przyznała w rozmowie z WP Natalia, która w ostatnim czasie wybrała się do Niedzicy.

Obraz wymaga odświeżenia

Turyści odwiedzający zaporę zwracają jednak uwagę, że obraz ma już lata świetności za sobą. Ich zdaniem jest zaniedbany, a przez lata wyraźnie stracił kolory. 

Praca wymaga ponownego odświeżenia, ponieważ jest już bardzo wyblakła, aczkolwiek mimo to robi wrażenie

- napisał jeden z użytkowników w opiniach Google. 

Szału nie ma. Owszem efekt pewnie był, jak było nowe, a teraz farba stara, wytarta i niezbyt to wygląda

- dodał inny internauta. 

Na zdjęciach fajnie, a na żywo tragedia. Trzeba odświeżyć i pomalować

- czytamy. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: