To polskie miasto latami skrywało tajemnicę. Odtajniono ją dopiero w 2014 roku

Polskie miejscowości skrywają wiele tajemnic, część z nich zapewne nie została jeszcze nawet odkryta, wszak podziemne miasto w Świnoujściu odtajnione zostało dopiero w 2014 roku.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Geneza

Bateria Vineta, bo tak brzmi oficjalna nazwa podziemnego miasta, znajduje się w Świnoujściu, a dokładniej na wyspie Wolin. Dokładniej jest to kompleks schronów, których budowa rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła dwa lata później. Jeśli chcemy poznać genezę opisywanej fortecy, musimy cofnąć się do roku 1935, kiedy to dowództwo Kriegsmarine podjęło decyzję o wzmocnieniu portów obronnych w Świnoujściu. Od początku całe stanowisko dowodzenia miało charakter ściśle tajny, a żołnierze określali je jako 10/151. Już w 1939 roku bateria została obsadzona przez Niemieckie oddziały, wtedy też odbyło się pierwsze próbne strzelanie.

Wyposażenie

Obiekt posiadał bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną. Znajdowały się tam wówczas działka kalibru 15cm, o zasięgu 20km, jak i opancerzone armaty, ważące 8 ton. W 1940 roku, podczas II Wojny Światowej działa zostały zdemontowane i przewiezione do Holandii, gdzie wybudowano podobny odpowiednik Baterii Vineta, zaś w Świnoujskich schronach postawiono nieco starszy sprzęt, jednak o podobnych parametrach. Ponadto cały obiekt zawierał kilkanaście baraków oraz kilka kilometrów korytarzy.

Po wojnie

5 maja 1945 roku obiekt został zajęty przez Sowietów. Wyposażenie zdemontowano, a już w 1946 roku podziemne miasto zostało oddane Polskiej armii. W latach 50 Bateria Vineta pełniła rolę stanowiska dowodzenia dla najwyższych Polskich władz wojskowych. Również w tamtym czasie forteca przeszła gruntowny remont. Zmodernizowano wszystkie pomieszczenia schronów, wyposażając je w centralę telefoniczną, Radiowe Centrum Odbiorcze, Kasyno oraz Obiekt Obrony Przeciwchemicznej, a w pobliskich terenach postawiono fortyfikacje polowe, stanowiska artylerii przeciwlotniczej, baterię moździerzy, stanowiska dla ckm oraz ukrycia dla czołgów T-34 i dział Zis-3. Następny etap modernizacji miał miejsce dopiero w roku 1965. 

Dziś podziemne miasto w Świnoujściu pełni rolę atrakcji turystycznej. Udostępnione do zwiedzania zostało w 2014 roku, po tym, jak Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zostało jego gospodarzem. Jest to niewątpliwa okazja do cofnięcia się w czasie i poznania ważnego świadectwa historii, jakim była Bateria Vineta

Więcej o: